Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... registru de intrari iesiri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

registru de intrari iesiri

Ce autoritate este competenta sa verifice registrul de intrari -iesiri la un ong?
Exista vreo lege referitoare la registrele de intrari - iesiri?
Registrele au un dublu rol: pe de o parte sunt cataloage de înscriere a circulaţiei documentelor, fiind un martor obiectiv (au valoare juridică), iar pe de altă parte reprezintă un ordonator, un adevărat ghid în căutarea oricărui document.

Potrivit art. 7 din Legea nr.16/1996, creatorii si detinatorii de documente sint obligati sa inregistreze si sa tina evidenta tuturor documentelor intrate, a celor intocmite pentru uz intern, precum si a celor iesite, potrivit legii.
Multumesc mult!