avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu 2 minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu 2 minori

buna ziua
vreau sa divotez de sotul meu pt ca a inceput sa fie violent verbal si pt ca nu ne mai intelegem absolut deloc,iar eu nu vreau sa pun copii intr-o situatie jenanta sa auda injurii si sa traiasca intr-o cearta continua
mentionez ca avem 2 copii minori de 6 si respectiv 1.8ani,o casa facuta impreuna,o masina tot impreuna,iar eu mai am o mostenire de familie un teren si cu o parte dintr-o casa
vreau sa intreb daca se poate sa iau cei 2 copii pt ca daca as lasa unul la el nu ar avea cine sa il creasca si as vrea sa creasca impreuna cei 2 frati si daca eu sunt in concediu maternal pt inca 2-3luni se considera venit?
cum facem cu impartirea casei in cazul in care el nu este de acord cu divortul? sunt obligata sa locuiesc cu el pana se face partajul? am inteles ca dureaza si ani de zile.....
va rog orice informatie imi este de foarte mare folos
si as vrea sa intreb,in proces se poate audia mama sau matusa lui ?pt ca sunt 2 femei care nu ma sufera si care sunt niste "mahalagioaice",deja ma ingrozesc numai cand ma gandesc...........



va multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: ContSters191851 , utilizator 09:57, 20 Mai 2011
ar fi fost util in aceasta situatie(pentru a nu pune copiii intr-o postura de agest gen) sa divortati la mediator. totusi puteti face plangere penala impotriva sotului daca este abuziv cu dvs sau copiii. nu sunteti obligata sa locuiti cu sotul in timpul procesului (dar se va face probabil incredintarea temporara a minorilor pe ordonanta presedintiala). in procesul de divort se pot audia si rudele de gradul 1. va fi o lupta lunga, succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal bataus nu permite mamei sa isi vada copii(acestia fiind luati de el) mariana cute mariana cute Buna ziua.Probabil in acest subiect se vor recunoaste multe persoane.Am o ruda care s-a casatorit acum 5 ani cu un barbat care l-a inceput era curat ca ... (vezi toată discuția)
Ajutor (violenta domestica) sergiux3m sergiux3m Numele Meu este sergiu am 22 de ani si sunt din tulcea....poate nu are relevanta.......de ceva timp adica de vreo 6-7 ani viatza mea si a celorlanta 2 surori ... (vezi toată discuția)
Intrebare- divort cu minori ella_20 ella_20 Buna seara! Va scriu in speranta ca putem ajuta o persoana Buna!este vb de o prietena care este căsătorită de 5 ani si are 2 copii unul de 4 ani si unul de ... (vezi toată discuția)