Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire impozit apartament nou
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire impozit apartament nou

conform legii locuintei nr 114 din 1996, actualizata pana in noiembrie 2009, Art 10 :"Proprietarii locuintelor noi, persoane fizice, sunt scutiti de plata impozitului pe cladire timp de 10 ani de la data dobandirii locuintei.
In cazul instrainarii locuintei in conditiile prezentei legi, noul proprietar nu mai beneficiaza de scutirea de impozit"

In cazul in care am cumparat un apartament in calitate de PF de la un dezvoltator PJ in 2009, sunt scutit de la impozit?
Nu va incadrati in prevederile acestei legi. Cititi tot articolul 10 dar si corpul legii in ansamblu ca sa intelegeti cui i se adreseaza ea.