avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Tatal meu detine un teren extravilan in marginea unui oras, pentru care are titlu de proprietate , dar terenul nu este intabulat. Consiliul local in frunte cu primarul in urma unei hotarari a consiliului local poate sa anuleze titlul de proprietate sau contra unei sume hotarate de consiliu , sa intre in posesia acestui teren( fara aprobarea noastra), pe care ar folosi pentru o eventuala investitie in care ar fi actionar si consiliul local. Multumesc anticipat. jocco
Cel mai recent răspuns: jocco , utilizator 15:04, 11 Iulie 2008
~ Conținut șters la cerere ~
jocco a scris:

Tatal meu detine un teren extravilan in marginea unui oras, pentru care are titlu de proprietate , dar terenul nu este intabulat. Consiliul local in frunte cu primarul in urma unei hotarari a consiliului local poate sa anuleze titlul de proprietate sau contra unei sume hotarate de consiliu , sa intre in posesia acestui teren( fara aprobarea noastra), pe care ar folosi pentru o eventuala investitie in care ar fi actionar si consiliul local. Multumesc anticipat. jocco


Consiliul Local nu poate anula Titlul de proprietate deoarece acesta s-a eliberat de catre Comisia Judeteana de aplicare a legii fondului funciar, la propunerea Comisie locale.
Daca tatal are titlu de proprietate, trebuie intabulat terenul din Titlu.
Primul pas pe care trebuie sa il faceti este sa apelati la un expert de la cadastru pentru efectuarea schitei, ulterior, veti intabula terenul si in cartea Funciara, astfel incat veti avea asigurata si publicitatea fata de terti in ceea ce priveste actul dvs. de proprietate. E costisitoare aceasta operatiune, dar ea se face o singura data si va da si dvs. siguranta ca nimeni nu se poate atinge de proprietatea dvs. De asemenea, aceste formalitati va sunt necesare si in cazul unui transfer de proprietate ( vanzare, mostenire, etc.)
Multumesc pentru informatile utile .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune dupa bunici decedati si tata decedat fere fere sa incep prin a explica mai bine speta.Tatal meu a murit in 2005 si nu a reusit sa dezbata mostenirea dupa parintii sai decedati, el mai avand o sora.acum dupa ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren cristinel7 cristinel7 Am angajat o firma pentru intabularea unui teren , din masuratori a reiesit o suprafata mai mica , am chemat comisia de fond funciar din localitate si ma pus ... (vezi toată discuția)
Rectificare titlu de proprietate valery valery Am primit un titlu de prorprietate in care terenul apare in extravilan, insa eu stiu si asa apare si in cartile funciare ca terenul fiind in intravilan. Cum ... (vezi toată discuția)