Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare intre soti

buna seara.
as dori sa aflu o informatie. sotul meu a primit de la o matusa un apartament in urma cu 10 ani; act vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager; batranica a decedat in urma cu 2 luni; acum este proprietar 100%.

noi ne-am casatorit in urma cu 6 ani; acest apartament este dobandit de sot inainte de casatorie;
in cazul in care ar aparea o pb intre noi si am ajunge la divort ( sper sa nu se intample asta niciodata) ce drepturi am asupra acestui apartament care este intr-o stare jalnica si contribuim impreuna la renovarea lui?

va multumesc

Nuci un drept, nu este bun comun.
Eventual numai pretentii asupra imbunatatirilor la care ati contribuit, dar si acelea pe 1/2.
Fiind un bun dobandit inainte de casatorie,este un bun propriu al sotului dvs. si in caz de divort nu aveti niciun drept asupra imobilului,ci doar un drept de creanta pentru imbunatatirile aduse acelui apartament. ;)
Orice bun dobandit anterior casatoriei este bunul propriu al celui care l-a dobandit, deci apartamentul este doar al sotului dvs.
multumesc pt raspunsuri; sper sa nu se ajunga la divort never