Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna,
Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si bunicul, ramanand tata(cu cei 5 ai lui) si cei 5 nepoti. Care sunt drepturile la mostenire a partilor si care ar fi costurile estimative pentru dezbaterea mostenirii prin notariat.
averea bunicilor se va imparti in 2 parti.. o jumatate ia tata, iar jumatate o vor imparti in mod egal, cei 5 nepoti (copiii fiului decedat)
Din bunurile care au apartinut bunicilor, tatal dvs. mosteneste o cota de 1/2, iar cei 5 nepoti (impreuna) mostenesc cealalta 1/2. Pentru taxe trebuie sa va adresati notarului public unde veti dezbate succesiunea.
tatal dvs va lua 1/2 iar cei cinci copii ai unchiului dvs vor lua cealalta jumatate din bunurile care fac obiectul succesiunii.
danielbotezatu a scris:

Buna,
Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si bunicul, ramanand tata(cu cei 5 ai lui) si cei 5 nepoti. Care sunt drepturile la mostenire a partilor si care ar fi costurile estimative pentru dezbaterea mostenirii prin notariat.

Deci mostenirea se imparte in doua, partea bunicii si partea bunicului, avand presupunerea ca bunurile erau comune.
Deci partea bunicii se imparte: 1/4 la bunicul supravietuitor, 3/4 la cei 2 copii
In urma mortii unchiului mostenirea tuturor bunurilor sale, inclusiv mostenirea de la „bunica” se imparte 1/4 la sotia unchiului si 3/4 catre cei 5 copii.
In urma mortii bunicului toata mostenirea, inclusiv ce a mostenit de la bunica, adica jumatatea sa + acea 1/4 din ce era a bunicii se imparte: 1/2 fiului care traieste (tatal tau) si 1/2 celor 5 copii ai unchiului, sotia unchiului ne mai avand drept de mostenire, avand in vedere ca unchiul a murit inaintea bunicului.