avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna,
Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si bunicul, ramanand tata(cu cei 5 ai lui) si cei 5 nepoti. Care sunt drepturile la mostenire a partilor si care ar fi costurile estimative pentru dezbaterea mostenirii prin notariat.
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 23:58, 28 Mai 2011
averea bunicilor se va imparti in 2 parti.. o jumatate ia tata, iar jumatate o vor imparti in mod egal, cei 5 nepoti (copiii fiului decedat)
Din bunurile care au apartinut bunicilor, tatal dvs. mosteneste o cota de 1/2, iar cei 5 nepoti (impreuna) mostenesc cealalta 1/2. Pentru taxe trebuie sa va adresati notarului public unde veti dezbate succesiunea.
tatal dvs va lua 1/2 iar cei cinci copii ai unchiului dvs vor lua cealalta jumatate din bunurile care fac obiectul succesiunii.
danielbotezatu a scris:

Buna,
Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si bunicul, ramanand tata(cu cei 5 ai lui) si cei 5 nepoti. Care sunt drepturile la mostenire a partilor si care ar fi costurile estimative pentru dezbaterea mostenirii prin notariat.


Deci mostenirea se imparte in doua, partea bunicii si partea bunicului, avand presupunerea ca bunurile erau comune.
Deci partea bunicii se imparte: 1/4 la bunicul supravietuitor, 3/4 la cei 2 copii
In urma mortii unchiului mostenirea tuturor bunurilor sale, inclusiv mostenirea de la „bunica” se imparte 1/4 la sotia unchiului si 3/4 catre cei 5 copii.
In urma mortii bunicului toata mostenirea, inclusiv ce a mostenit de la bunica, adica jumatatea sa + acea 1/4 din ce era a bunicii se imparte: 1/2 fiului care traieste (tatal tau) si 1/2 celor 5 copii ai unchiului, sotia unchiului ne mai avand drept de mostenire, avand in vedere ca unchiul a murit inaintea bunicului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa bunica sandu marceleta sandu marceleta Buna ziua, Bunica mea a avut doi baieti, dintre care unul este tatal meu. Amandoi au murit. Avem un titlu de propietate pe numele ei. Suntem in viata 5 ... (vezi toată discuția)
Cum se va face moștenirea? bună seara! vă prezint următoarea ... Ihategreen42 Ihategreen42 Cum se va face moștenirea? Bună seara! Vă prezint următoarea situație privind o mostenire. Bunicii mei sunt morți amândoi. Din bunicii mei au rezultat ... (vezi toată discuția)
Bunica a murit acum 24 de ani.a avut 3 baieti. unul a decedat ... AnaMiki AnaMiki Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are ... (vezi toată discuția)