Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident de masina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident de masina

Acum trei luni am lovit o femeie pe trecerea de pietoni , femeia trecand pe culoarea rosie a semaforului. Am oprit, i-am acordat primul ajutor am telefonat la salvare dupa care m-am dus la spital pentru recoltarea probelor biologice, rezultatul fiind negativ.
Eu ma aflam in timpul serviciului , fiind ofiter MAI , semnalele acustice si luminoase fiind in functiune. Telexul de la inspectorat a mentionat ca victima a trecut pe culoarea rosie. Femeia , are glezna rupta si un traumatism cranio-cerebral (hematom care ulterior s-a reabsorbit ). Am fost la spital sa o vad cum se simte si din discutiile avute nu doreste sa se impace cu mine familia facand plangere penala . Pretentiile victimei se ridica la 12 mii de euro. Femeia are 68 de ani si medicul legist i-a prescris 60 de zile de ingrijiri medicale . S-a inceput cercetarea penala , ce ma sfatuiti sa fac?
Daca nu ajungeti la o intelegere cu partea vatamata nu aveti ce face decat sa angajati un avocat pe faza de urmarire penala si sa obtineti nup avand in vedere imprejurarile
Credeti ca daca angajez un avocat poate sa obtina nup? ; suma ceruta de partea vatamata este mult prea mare , plus de asta eu eram in interes de serviciu.
Daca nu aveti nicio vina veti primi NUP, deoarece victima a trecut pe rosu si dumneavoastra am inteles ca erati in misiune. Angajati-va avocat tocmai pt aceste considerente.
Doamna in varsta de 68 de ani ar trebui sa invete sa traverseze pe culoarea verde si sa nu mai urmareasca sa se imbogateasca avand in vedere ca era si culpa dumneaei.
12.000 de euro este o suma exagerata, chiar daca se ajunge in instanta pt culpa comuna nu ii va acorda niciun judecator o astfel de suma.
Va multumesc pentru sfat , o zi buna.