avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Sistemul unitar de pensii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Sistemul unitar de pensii

Comunicat privind modificarile aduse prin Legea 263 privind sistemul unitar de pensii publice si Hotararea nr.257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii 263/2010
Incepand cu data de 01.01.2011:
- castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2011, este de 2.022 lei
- !!! nivelul minim al venitului inscris in declaratia de asigurare sociala este de 708 lei, cota contributiei de asigurari sociale datorata este : 31,3% , pprin urmare suma minima de plata este 222 lei !!!
- nivelul maxim al venitului inscris in declaratia de asigurare sociala este de 10.110 lei
- termenul de plata : pana la data de 25 ale lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza plata .
Intrebare:
Daca contribuabilul nu are loc de munca, deci nici un venit, incepand cu anul 2011, poate sa rezilieze contractul de asigurari sociale?
Din anul 2009 pana in aprilie 2011 , contribuabilul a contribuit cu plata la zi, conform contractului de asigurare sociala din 2009 .
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:01, 22 Mai 2011
Fiind un contract voluntar, poate. Din ian. pana la data rezilierii va trebui sa plateasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie pensie mihaela donea mihaela donea daca nu am venituri salariale pot sa imi platesc la pesii contributia pe o perioada de 3-4 ani, in asa fel incat sa imi pot acoperi cei 30 de ani minimi de ... (vezi toată discuția)
Vechime munca ContSters211210 ContSters211210 nu lucrez din 2009 si vreau sa imi mearga vechimea, cat trebuie sa platesc pe luna si unde pt a merge vechimea? se poate plati si din urma ? (vezi toată discuția)
Contract de asigurare sociala craciunescumaria craciunescumaria cum pot plati contributiile pentru a putea beneficia de pensie la limita de varsta (vezi toată discuția)