Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contract de asigurare sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contract de asigurare sociala

cum pot plati contributiile pentru a putea beneficia de pensie la limita de varsta
Prin contract cu Casa locala:
În conformitate cu prevederile noii legi a pensiilor- legea 263/2010 – nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în declaraţia individuală de asigurare sau în contractul de asigurare socială este de 35% din valoarea salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat. Acest salariu pe anul 2011 este de 2.022 lei, în concluzie în cazul persoanelor asigurate individual contribuţia lunară nu poate fi mai mică de 222 lei (2.022 x 35% x 31,3%). Până la data intrării în vigoare a legii privind sistemul unitar de pensii, nu era stabilit un cuantum minim sau maxim pentru aceste forme de asigurare.