avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet de conducere suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet de conducere suspendat

buna ziua,
pentru executarea "pedepsei" de 30 zile suspendare permis de conducere am predat carnetul intr-o joi dimineata. cele 30 de zile expira intr-o sambata, zi in care nu-mi pot primi carnetul inapoi intrucat e zi nelucratoare. pot circula pe baza dovezii in zilele de duminica si luni, pana cand recuperez permisul?
multumesc
Cel mai recent răspuns: alinache , utilizator 15:40, 11 Iunie 2011
P:rtfm:ana ce nu semnezi de primirea permisului in registrul pol rutiere NU AI permis, deci...
astepti pana luni dimineata..;)
Dacafaceti asta atunci riscati sa va alegeti si cu dosar penal. Eu zic sa asteptati pana luni ca n-o fi foc.
pai nu e corect sa ma aleg cu dosar penal... luni e a 33-a zi de suspendare!
n-ar trebui eventual sa-mi dea amenda pentru ca n-am permisul la mine?
as dori o parere avizata ...
multumesc
in caz ca mai intereseaza pe cineva, am adresat intrebarea BPR si raspunsul primit a fost ca in acest caz se aplica penalizare pentru imposibilitatea de a arata agentului actele.

Alte discuții în legătură

Permis suspendat 60 de zile alin2002 alin2002 daca permisul meu mi-a fost luat pe termen de 60 si data cand trebuie sa mi-l restitue este zi nelucratoare (de ex este weekend) eu pot conduce ? (vezi toată discuția)
Recuperare permis PIonut24 PIonut24 Salut, Acum circa 2 luni am pierdut permisul auto (categoria B) intr-un accident provocat de mine, avand doar pagube materiale si nu raniti/morti. Dreptul ... (vezi toată discuția)
Solutie in dosar penal. cum pot sa-mi recapat permisul? yneedlove yneedlove Solutie: În baza art.11 pct.2 lit.b Cod procedură penală raportat la art.10 lit.h Cod procedură penală cu aplicarea art.132 alin.1 Cod penal, încetează ... (vezi toată discuția)