Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj - conditii, cuantum, perioada
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj - conditii, cuantum, perioada

Buna ziua,

Sunt angajata din data de 22.10.2009 cu conventie pentru absolvent de studii superioare, cu salariul brut de 1200 ron. Astazi, 23.05.2011, seful meu mi-a cerut demisia pe motivul ca am stat o saptamana in concediu medical si el nu concepe asa ceva. Eu vreau totusi sa beneficiez de somaj. Cum trebuie sa procedez si ce suma lunara mi s-ar cuveni ca somera?

Va multumesc anticipat!
Farala, utilizator
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la sistem. Dv. nu veti beneficia de somaj.
Nu va dati demisia, angajatorul comite un abuz daca motivul este adevarat. El va cere demisia pentru ca daca va concediaza va trebui sa returneze sumele incasate in baza conventiei de la AJOFM.
1. Solicitarea demisiei pentru motivul ca ati fost in concediu medical este o ilegalitate din partea angajatorului.
2. Nu faceti dvs. nici o dolicitarede incetare a CIM. Lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii CIM.
3. Daca seful dvs. s-ar imbolnavi si ar trebui sa stea in concediu medical cum ar "concepe" asta?
Citez: "daca stateai in spital era ok". Am concediu medical pe 5 zile cu diagnosticul de "amigdalita acuta", care intra in categoria de urgente, clasa A, din cate am inteles de la medicul de familie, acest tip de concediu fiind platit 100%. Probabil ca asta il deranjeaza. L-am intrebat pe ce motiv ma da afara si a spus ca: "nu ne potrivim".
Si cum de nu am 12 luni cotizate la sistem daca lucrez din octombrie 2009 la aceasta companie?
lucrez din octombrie 2009

Imi cer scuze, aveti dreptate (am confundat cu 2010).
Daca va dati demisia sau incetati contractul cu acordul partilor nu veti beneficia de somaj.
Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Nu o sa imi dau demisia in nici un caz. Ce motive ar putea invoca pentru a-mi inchide contractul? Si de ce suma lunara voi beneficia ca somera daca ma concediaza?