avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical-somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical-somaj

as vrea sa stiu daca in situatia mea pot sa intru in somaj?sunt in concediu medical am o vechime de 2ani si 6luni.contributia pentru somaj este platita.am concediu medical pana pe 31 decembrie.daca nu mi se prelungeste concediul medical pot sa intru in somaj?cate luni voi beneficia de somaj si ajutor de somaj?sunt in concediu medical din 6 septembrie va multumesc

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:00, 14 Decembrie 2013
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la siomaj.

2. Perioada de concediu medical nu este stagiu de cotizare la somaj (cu exceptia primelor 5 zile ca se suporta la plata de catre angajator).

3. - Pe perioada de concediu medical CIM este suspendat de drept si aceasta perioada nu face parte din cele 24 de luni.
- De aceea, pentru completartea cvelor 12 luni de stagiu de cotizare se vor lua luni de dinainte de concediul medical.
- In cazul dvs. se vor lua 12 luni de stagiu de cotizare de dinainte de data de 6 septembrie.

4. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
...

5. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj babirusa babirusa am 62 de ani , 36,5 ani vechime si risc sa intru in somaj as vrea sa stiu cat timp pot lua indemnizatia de somaj si cam cat este ca valoare:O (vezi toată discuția)
Preaviz riana22 riana22 Pe durata preavizului de 20 zile ,care este remuneratia mea? (vezi toată discuția)
Somaj brigittalengyel brigittalengyel Buna seara .dupa apsolvirea postlicealei de asistent medical 2009 am si fost angajata pana in iunie 2014 cand am intrat in concediu de maternitate.m am ... (vezi toată discuția)