avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii preaviz
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

preaviz

Pe durata preavizului de 20 zile ,care este remuneratia mea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:52, 26 Februarie 2012
La un program conform CIM salariul nu ar trebui sa sufere nicio modificare.
Aceeasi conform c.i.m. ... :)
Multumesc.Mai pot beneficia de somaj daca in perioada preavizului am concediu medical 7 zile? Cate luni as pute avea somaj ?
Da, beneficiati de somaj chiar daca sunteti in concediu medical in perioada preavizului .. in acest caz, preavizul este suspendat urmand a se relua la data incetarii concediului medical.

Potrivit Legii nr.76/2002 :
Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.


(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie concediere, somaj THEODORA30 THEODORA30 Buna ziua,vreau a stiu daca am fost data afara cu art.56 alin1literai pot beneficia de somaj,in conditiile in care contractul meu a fost part time. Multumesc (vezi toată discuția)
Somaj brigittalengyel brigittalengyel Buna seara .dupa apsolvirea postlicealei de asistent medical 2009 am si fost angajata pana in iunie 2014 cand am intrat in concediu de maternitate.m am ... (vezi toată discuția)
Concediu medical-somaj eren eren as vrea sa stiu daca in situatia mea pot sa intru in somaj?sunt in concediu medical am o vechime de 2ani si 6luni.contributia pentru somaj este platita.am ... (vezi toată discuția)