Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... modificarea OUG 6/ 2011
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

modificarea OUG 6/ 2011

buna seara,

In articolul de pe Avocatnet oline,nr1994/03.05.2011, am aflat ca exista in Parlament ,depusa o modificare a OUG 6/2011 . Aceasta se refera,la faptul, ca pot fi inclusi la accesarea celor 10000 euro si somerii care nu si-au gasit un loc de munca si pensionarii,daca isi infiinteaza o firma ptr.prima data.
Va rog sa-mi spuneti ,care este stadiul discutiiilor,sau, daca chiar sa si votat poate aceasta modificare.As dori sa stiu unde pot afla detalii despre subiect,dar si unde pot afla cind va fi dat verdictul. va multumesc respectuos.
Aceste a fost itinerarul legislativ pana acum, rezaltand raportul positiv dat de la comisia economica industrii si servicii: 31.01.2011 înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b12 (adresa nr.E17/31-01-2011)
08.02.2011 prezentare în Biroul Permanent al Senatului; SENATUL este prima Camera sesizata; proiectul se înregistreaza cu nr.L10 trimis pentru raport la: Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport . termen depunere raport: 03.03.2011. trimis pentru aviz la: Comisia economică, industrii şi servicii termen: 23-02-2011 . 16.02.2011 primire aviz (nr.22) favorabil aprobarii ordonantei de la:
Comisia economică, industrii şi servicii
28.02.2011 prezentare în Biroul Permanent al Senatului
Comisia pentru învăţământ solicită punctul de vedere al Comisiei juridice cu privire la stabilirea competenţei de primă Cameră sesizată
01.03.2011 trimis pentru aviz la: Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
16.03.2011 primire aviz (nr.194) de la: Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
propunerea legislativă urmează să fie trimisă la Camera Deputaţilor pentru dezbatere, ca primă Cameră sesizată
21.03.2011 plenul Senatului respinge solicitarea de trimitere a proiectului de lege la Camera Deputaţilor, în calitate de primă Cameră sesizată
26.04.2011 prezentare în Biroul Permanent al Senatului
Comisia pentru învăţământ solicită prelungirea termenului de adoptare tacită de la 45 la 60 de zile
27.04.2011 plenul Senatului a aprobat prelungirea termenului de adoptare tacită de la 45 la 60 de zile

Poti urmari procesul aici: [ link extern ]
inteleg ca disputa politica ,amina discutarea acestei facilitati ,ce ar constitui cred eu o acumulare de voturi de la o categorie de electorat(nu cred ca gresesc).este ceva ce va trebui sa asteptam ,sa vedem cum se decide daca ramine,sau se remaniaza guvernul. nu pot decit sa va multumesc cu respect ptr.precizia informarii si sa astept ,....nu stiu cit timp. multumesc inca odata si dovediti ca intadevar sunteti fff buni ptr.noi cei ce ne zbatem ,......ptr.o informatie sigura.