Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modificare legea educatiei
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modificare legea educatiei

Daca Camera Deputatilor a votat pentru modificarea articolului 142 alineat 6 al Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, " O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat, cu excepţia cazului în care urmează încă un program de licenţă ce nu are finanţare proprie" la data de 4.11.2013...cat timp va dura pana cand si Senatul isi va da votul final ?Cu ce poate influenta punctul de vedere al Guvernului (tin sa precizez ca a fost contra),dar avizul Comisiei pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital(fiind Negativ) sau al Comisiei comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relatia cu UNESCO( tot negativ) ? Asta inseamna ca se va anula ?:(..
Nu se stie daca si in ce forma va iesi din Parlament. Parlamentarii pot sa tina cont sau nu de recomandari, oricum voteaza cum ii taie capul.
Sincer, mie nu mi-e prea clar ce anume prevede acea modificare: finantarea si a celui de-al doilea program de licenta? Pai ar fi o crunta problema!
m-ar interesa va rog daca mi-ati putea spune cat dureaza pana sa-si acorde senatul votul ?de regula cat dureaza?
Nimeni nu stie, depinde ce importanta i se acorda. In functie de prioritati, poate fi introdusa pe ordinea de zi maine sau niciodata.
Propunere legislativă privind completarea art.142 alin.(6) din Legea educației naționale nr.1/2011 a fost adoptată la 19.11.2013 de catre Camera Deputatilor.

Pana in prezent nu a fost inaintata la Senat.

19-11-2013 adoptat de Camera Deputaților
21-11-2013 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b798 (adresa nr.plx 380/19/11/2013)
27-11-2013 cu nr.L664 prezentare în Biroul permanent; Senatul este Cameră decizională
27-11-2013 trimis pentru raport la Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (TERMEN: 11/12/2013)
27-11-2013 trimis pentru aviz la Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (TERMEN: 06/12/2013)
02-12-2013 prezentare în Biroul Permanent (Comisia pentru relaţia cu UNESCO solicită transmiterea propunerii spre analiză şi avizare)
02-12-2013 trimis pentru aviz la Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relatia cu UNESCO
05-12-2013 Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital transmite avizul cu nr. 1257-NEGATIV
17-12-2013 Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relatia cu UNESCO transmite avizul cu nr. 147-NEGATIV
si din 17 decembrie nimic..