Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legea gratierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

legea gratierii

As dori sa stiu daca adoptarea Legii gratierii propusa de deputatul N.Paun, implica si reducerea pedepselor care fac parte din exceptiile de la lege?
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
In functie de prevederile legii, si asta daca va fi adoptata.
Deocamdata a primit avize negative.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Proiectul de lege care propune amnistia unor infractiuni cu pedepse privative de libertate pana la 4 ani si gratierea pedepselor cu inchisoarea pana la 6 ani a fost respins, miercuri, de Senat cu 84 de voturi impotriva si 12 voturi in favoare. Conform procedurii parlamentare, proiectul merge spre dezbatere la Camera Deputatilor, for decizional in acest caz.

Proiectul de lege a primit raport de respingere din partea Comisiei Juridice de la Senat iar Guvern a dat aviz negativ. In plenul Senatului, grupul PP-DD a cerut retrimiterea la comisie insa propunerea a fost respinsa cu 78 de voturi impotriva si doar 11 favorabile.

Initiativa legislativa a fost depusa de deputatii Madalin Voicu si Nicolae Paun si in 2012 insa a fost respinsa de Parlament. Initiatorii l-au depus din nou in februarie 2013.
hotnews.ro

Proiectul de lege a fost respins astazi de senat.