Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articol din Codul Muncii care obliga angajatorul sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articol din Codul Muncii care obliga angajatorul sa plateasca salariul angajatului

Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista in Codul Muncii un articol care sa oblige angajatorul sa achite restantele catre angajat. Precizez ca desi am incheiat un contract individual de munca pe perioada nedeterminata, angajatorul amana de 2 luni plata a alte 4 luni neachitate.
Codul Muncii reglementeaza plata salariului.Nu reglementeaza restantele deorece salariul se plateste lunar asa cum trebuie retinute si virate contributiile retinute salariatului cat si contributiile angajatorului.
Art. 161
(1)Salariul se plăteşte în bani cel puţin o dată pe lună, la data stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern, după caz.
(2)Plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar.
(3)Plata în natură a unei părţi din salariu, în condiţiile stabilite la art. 160, este posibilă numai dacă este prevăzută expres în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în contractul individual de muncă.
(4)Întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.
Art. 163
(1)Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
Art.159 (2) C.mun. dispune ca, pentru munca prestată în baza contractului individual de muncă fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat în bani.

Art.40 (2) C.mun. dipsune ca, angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
.......
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
......
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic