Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine plateste echipamentul de protectie: angajatorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine plateste echipamentul de protectie: angajatorul sau salariatul?

Va rog, ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu achitarea sau nu a contravalorii echipamentului de protectie a muncii, tip bocan de protectie pentru sectii de productie? Unde ma pot informa? Exista stipulat in Codul Muncii sau in ceva legi specifice pentru Protectia muncii?
Va multumesc!
LEGE Nr. 319 din 14 iulie 2006
Legea securităţii şi sănătăţii în muncă

Art. 7
(1) În cadrul responsabilităţilor sale, angajatorul are obligaţia să ia măsurile necesare pentru:
d) asigurarea cadrului organizatoric şi a mijloacelor necesare securităţii şi sănătăţii în muncă.
(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte în nicio situaţie obligaţii financiare pentru lucrători.
CODUL MUNCII
ART. 171
(5) Măsurile privind securitatea şi sănătatea în muncă nu pot să determine, în nici un caz, obligaţii financiare pentru salariaţi.

Desi ati midificat textul intrebarii initiale, iata si raspunsul pe care il asteptati:

HOTÃRÂRE Nr. 1048 din 9 august 2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de muncă

Art. 10
(1) Echipamentul individual de protecţie se distribuie gratuit de angajator, care asigură buna sa funcţionare şi o stare de igienă satisfăcătoare prin intermediul între-ţinerii, reparării şi înlocuirilor necesare.
Multumesc tuturor pentru raspuns.