Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta competenta _ conflicte individuale de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta competenta _ conflicte individuale de munca

In legea dialogului social (art.210) se prevede ca Cererile referitoare la solutionarea conflictelor individuale de munca se adreseaza instantelor judecatoresti competente in a carei circumscriptie isi are domiciliul sau locul de munca.Intrebarea mea este: intr-o decizie a angajatorului ce instant competenta inserez: pe care vreau eu si care imi este avantajoasa: instanta de la sediul angajatorului? Sau instant de la domiciliul salariatului?
Nici, nici :) Este competenta instanta de la domiciliul/ sediului reclamantului. (Reclamant poate fi oricare dintre cei doi, functie de caz).
:) Multumesc!!! atat de simplu , dar m-am zapacit!
Ati mentionat gresit textul art.210 din Legea nr.62/2011 ... Cererile referitoare la solutionarea conflictelor individuale de munca se adreseaza instantei judecatoresti competente in a carei circumscriptie isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul.

Coroborand cu art.2 alin.1 lit.c C.proc.civ rezulta ca instanta competenta material si teritorial este Tribunalul in a carei circumscriptie isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul.
este ok! am inteles ideea. Am avut o problema de interpretare in urma unei discutii in contradictoriu. :) Multumesc!