Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatea de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatea de crestere a copilului

Inainte sa nasc am lucrat cu norma intreaga, iar pe data de 08. 06. 2011 trebuie sa ma intorc la servici. Sefii mei vor sa ma puna sa lucrez cu jumatate de norma, iar eu nu vreau. Ce pot sa fac? Ii obliga legea sa ma primeasca la norma de la care am plecat sau pot sa faca ce vor
Textul legal care va ajuta este art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002 care prevede:

„La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.