avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic

sunt in CIC pana la 2 ani si am ramas insarcinata iar. In luna oct tb sa ma intorc la munca, dar intre timp mi-au spus ca nu ma mai primesc ca mi-au ocupat postul.
Eu ar tb sa mai lucrez cateva luni si apoi sa intru in cmaternal. Cum tb procedat, care este legea pe care tb sa pun problema??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:38, 6 Iulie 2011
Contractul dv. de munca a fost suspendat si numai pe perioada suspendarii postul dv. putea fi ocupat de o alta persoana, deci sunt obligati sa va primeasca inapoi potrivit Codului muncii si legii 111/2010
lauraionelia a scris:

sunt in CIC pana la 2 ani si am ramas insarcinata iar. In luna oct tb sa ma intorc la munca, dar intre timp mi-au spus ca nu ma mai primesc ca mi-au ocupat postul.
Eu ar tb sa mai lucrez cateva luni si apoi sa intru in cmaternal. Cum tb procedat, care este legea pe care tb sa pun problema??


Art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002 :
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurare dupa ccc desi sunt insarcinata Andreea_Hulea Andreea_Hulea Buna ziua! Dupa ce am intrat in ccc pentru 2 ani cu primul copil, sefa mea a angajat pe perioada determinata pe altcineva pe postul meu. Intre timp eu am ... (vezi toată discuția)
Din contabila secretara aroua_r aroua_r Dupa efectuarea concediului de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani am revenit la vechiul loc de munca. Inainte de a intra pe concediu de ingrijire ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez Cristina_d_m Cristina_d_m In anul 2011 fiind însărcinată și in aceeași timp in concediu medical administratiala care lucram atunci sa reorganizat conform oug 82/2011, prin care se ... (vezi toată discuția)