Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua,

Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul preavizului.
Ce poate face angajatorul, ce trebuie sa faca?

Multumesc,
Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.
~ Conținut șters la cerere ~
De ce art. 49 alin (2)?
Contractul nu e suspendat, in perioada de preaviz contractul trebuie sa se deruleze in continuare. Inceteaza la data expirarii preavizului.
Nu inteleg partea cu suspendarea
freeelis a scris:

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.

E nevoie de cercetare disciplinara, sau poate dispune concedierea disciplinara direct?
Este nevoie de cercetare disciplinara, nu se poate dispune concedierea direct.
Cercetarea disciplinara presupune munca, timp si riscuri pe care nu va recomand sa le asumati, cata vreme si cu si fara cercetare veti ajunge la acelasi rezultat (contractul va inceta, fie prin demisie, fie prin concediere).
Adica zic ca nu e cazul sa va apucati de cercetare numai pentru satisfactia ca ati concediat omul. Nu va legati la cap daca nu va doare.
Recomandarea mea este sa il pontati nemotivat pana la finalul preavizului (caz in care are intrerupere in munca), sa NU ii platiti salariul pentru acea perioada, si la finalul preavizului ii incetati contractul prin demisie.