Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata apei pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata apei pausal

Buna ziua,
Plata apei in sistem pausal inseamna si necontorizarea apei platite, adica indexul ramane acelasi.
Nu...plata apei pausal inseamna ori nici-un locatar nu are contoar ori locatarul care are contoarul defect nu a dat citirea reala...,deci daca contoarul are index stabil mai mult de 2 luni consecutiv si apartamentul a fost locuit atunci va plati la pausal
Plata la pausal inseamna repartizarea in functie de alte criterii decat consumul care se poate vedea pe contor.
Era folosit in trecut la repartizarea apei pe numar de persoane cand nimeni nu avea apometru sau la repartizarea costului caldurii cand nimeni nu avea repartitoare.

Intr-un condominiu contorizat la nivel de apartament nu se mai foloseste acest termen de pausal decat pentru apartamentele care nu sunt contorizate si carora li se repartizeaza diferenta dintre consumul facturat si consumul contorizat, diferenta care se imparte dupa acelasi criteriu ca si daca blocul nu ar fi fost contorizat.