Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract vanzare-cumparare fond de comert
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract vanzare-cumparare fond de comert

Am o problema. Am semnat un astfel de contract dar care are o dilema si anume: punctul 5.1.2 spune ca plata se va face cand voi trece contractele pe firma lor sau pe o alta firma care nu mi se spune nimic de ea, iar la punctul 5.2.4 spune ca client este considerat cel care are contract cu firma mea. Problema mare se pune ca ei vor sa trec contractele pe firma lor, iar eu nu vreau fiindca asta inseamna ca eu nu mai vand nimic...cum am dovada ca eu am semnat acele contracte? Apoi fond de comert inseamna clientii care au contract cu mine, nu cu ei.
Vreau sa reziliez acest contract fiindca nu putem ajunge la nici o intelegere pe cale amiabila, acesti domni cautand sa ma ameninte cu judecata fiindca nu vreau sa fac "magariile" lor.

Le-am trimis si o notificare prin curier la 3 zile dupa semnarea contractului potrivit punctului 4.1 si am confirmarea de primire de la acestia (semnatura si stampila pe actul celor de la curier).

Cum pot rezilia contractul fara nici o problema? Daca nu voi face ceea ce scrie in contract pot avea probleme? Si care ar fi acele probleme. Am nevoie urgent de un raspuns. Multumesc anticipat
CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE FOND DE COMERT
Intre CUMPARATOR S.C. XXX S.R.L.
VANZATOR S.C. ___________________________ S.R.L
Si
GARANTII (ASOCIATII VANZATORULUI)
In vederea vanzarii-cumpararii fondului de comert al societatii S.C. _______ S.R.L. din Municipiul Bucuresti
PREZENTUL CONTRACT DE Vanzare-Cumparare a fost incheiat la data de 07.07. 2008 in Bucuresti, intre:
(1) Societatea comerciala XXX S.R.L., cu sediul social in BUCURESTI,str.XXX nr.XXX ,jud. Bucuresti, inregistrata in registrul comertului din Cluj sub nr. XXXX, cod unic de inregistrare XXXX, reprezentata legal prin XXXXX, in calitate de “Cumparator” Si
(2)Societatea comerciala _______S.R.L., cu sediul social in ___,reprezentata prin___,a adoptat hotararea adunarii generale a asociatilor privind vanzarea fondului de comert ,in speta clientii de internet ,in calitate de “Vanzator”
AVAND IN VEDERE CA:
(A) Vanzatorul detine in proprietate o Retea de Telecomunicatii situata in municipiul Bucuresti,desfasurata in zona_____,avand puncte de lucru____, ca parte componenta a Fondului de comert prin care sunt deserviti un numar de cel putin _____ abonati ai serviciilor de acces la Internet si transmisiuni de date si telefonie;
(B) Societatea Cumparatoare si-a manifestat interesul de a dobandi in proprietate fondul de comert care include Reteaua de Telecomunicatii, abonatii, marcile de servicii,echipamentele,infrastructura ce asigura functionalitatea retelei, etc.;
CA URMARE A NEGOCIERILOR, PARTILE CONTRACTANTE DE COMUN ACORD AU DECIS INCHEIEREA PREZENTULUI CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE A FONDULUI DE COMERT IN URMATOARELE CONDITII:
1. Definirea unor termeni:
In acest Contract, daca nu rezulta altfel din context, cuvintele si expresiile definite mai jos vor avea urmatoarele semnificatii:
“Fondul de Comert” – reprezinta ansamblul bunurilor mobile si imobile prin destinatie(ex.echipamente aflate in noduri de comunicatie), corporale si necorporale, prezente si viitoare, aferente desfasurarii in conditii de calitate optima a prestarii serviciilor de telecomunicatii, inclusiv Abonatii si contractele sau orice alte intelegeri cu abonatii, bazele de date, marcile de sevicii, de comert si orice alte marci si embleme, indiferent daca acestea sunt inregistrate in mod legal sau numai utilizate ca marci sau embleme de fapt, vadul comercial, Reteaua de Telecomunicatii definita mai jos, precum si orice alte bunuri si drepturi incluse in fondul de comert potrivit celei mai largi definitii a acestei notiuni astfel cum aceasta este consacrata in doctrina si practica din domeniul comercial.
“Reteaua de Telecomunicatii” – reprezinta reteaua de comunicatii electronice situata in Municipiul Bucuresti, cu toate echipamentele, cablurile, instalatiile, drepturile de acces, licentele, autorizatiile, avizele, acordurile, contractele care au legatura directa sau indirecta cu reteaua, orice alte drepturi de care depinde in mod direct sau indirect buna functionare a retelei si furnizarea in conditii optime a serviciilor de telecomunicatii cum ar fi, dar fara a se limita la, transmisiuni de date, Internet si telefonie, bunuri si drepturi descrise in mod detaliat in tabelul cu clientii sub contract si tabelul cu echipamente.
“Abonati” – reprezinta abonatii care au contracte valabil incheiate si in vigoare cu Vanzatorul. Vanzatorul, garanteaza ca Societatea are un numar cumulat de cel putin _____ abonati ai serviciilor de acces la Internet si/sau transmisiuni de date si/sau de telefonie conectati la Reteaua de Telecomunicatii prezentati in mod detaliat in Tabelul cu clientii contractuali.
“Marci” – reprezinta denumirile comerciale sub care sunt furnizate orice servicii de telecomunicatii de catre Vanzator, precum si emblema/emblemele Vanzatorului, indiferent daca aceste marci sau embleme sunt inregistrate cu respectarea dispozitiilor legale in domeniu sau sunt numai utilizate in fapt de catre Vanzator.
2. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Obiectul prezentului contract il reprezinta vanzarea, de catre societatea Vanzatoare, prin reprezentantii sai, respectiv cumpararea, de catre societatea Cumparatoare, prin reprezentantii sai, a Fondului de Comert care include printre altele Abonatii, Reteaua de Telecomunicatii impreuna cu toate drepturile si bunurile accesorii ale acestei retele, respectiv plata de catre societatea Cumparatoare a pretului aferent vanzarii-cumpararii.
2.2. Transferul dreptului de proprietate asupra Fondului de Comert se va realiza de drept din momentul platii pretului de catre Cumparator, fara sa fie necesara indeplinirea altor acte sau formalitati.
3. PRETUL DE VANZARE; PLATA PRETULUI SI MODALITATI DE PLATA
3.1 Partile, prin acordul de vointa expres, au stabilit in baza negocierilor ca pretul de vanzare a Fondului de Comert, care include abonatii si Reteaua de Telecomunicatii ce formeaza obiectul prezentului contract este de 190 (osutanouazeci) euro/client (ABONAT), pretul include TVA, in total _______________euro, pret care a fost determinat prin raportare la elementele componente ale Fondului de Comert, Retelei de Telecomunicatii, potrivit definitiilor contractuale, respectiv elemente corporale si necorporale, Abonatii, intregul Fond de Comert care serveste la furnizarea serviciilor de telecomunicatii prin intermediul Retelei de Telecomunicatii.
3.2 AVANSUL: La data semnarii prezentului contract Cumparatorul va plati Vanzatorului un avans de 30%(treizeci) din pretul total estimat care este format din pretul per Abonat inmultit cu numarul de abonati declarati adica 1200 (o mie doua sute) la data semnarii prezentei.
3.3 Plata avansului, respectiv suma de ___EURO cu TVA, va fi platita de catre Cumparator, in termen de maxim 7(sapte) zile lucratoare de la data semnarii prezentului contract, in baza facturii fiscale emise de catre Vanzator. Vanzatorul va trece la novatia, predarea contractelor si trecerea lor in infrastructura Cumparatorului imediat, fiind necesare un numar aproximativ de 360 de contracte pentru compensarea avansului urmand ca dupa compensare Cumparatorul sa treaca la efectuarea urmatorelor plati catre Vanzator, pe masura ce acesta incheie contractele cu clientii asa cum a fost stabilit in prezentul contract.
3.4Platile vor fi efectuate de catre Cumparator doar in baza facturilor fiscale emise de catre Vanzator,in maxim 7 zile de la data emiterii acestora.
3.5Daca la numaratoarea finala, respectiv data la care inceteaza contractul prezent se constata un numar mai mare de contracte decat cel stabilit initial, Cumparatorul se obliga sa achite contravaloarea acestora in aceleasi conditii contractuale.
4.CONDITII OBLIGATORII
4.1Prezentul Contract a fost/va fi aprobat in conformitate cu dispozitiile legale si statutare de catre adunarea generala a asociatilor Vanzatorului, respectiv de catre adunarea generala a Cumparatorului, iar partile isi vor comunica reciproc hotararile de aprobare, in termen de cel mult 3(trei) zile lucratoare de la data semnarii;
4.2La data transferului dreptului de proprietate asupra Fondului de Comert si implicit a Retelei de Telecomunicatii, Partile vor efectua urmatoarele:
4.2.1Vanzatorii garanteaza ca in maxim 30 (treizeci) de zile,dar nu mai tarziu de 15.08.2008 vor fi indeplinite toate procedurile legale si statutare pentru realizarea transferului dreptului de proprietate asupra a Fondului de Comert (inclusiv asupra Retelei de Telecomunicatii, Abonatilor aferenti, Marcilor si asupra tuturor bunurilor mobile sau imobile, corporale si necorporale afectate activitatii de telecomunicatii desfasurate de Vanzator) ce formeaza obiectul prezentului contract respectiv adoptarea unei hotarari de catre adunarea generala a asociatilor pentru aprobarea transferului dreptului de proprietate asupra Fondului de Comert, notificarea furnizorilor si clientilor, novatiunea contractelor cu Abonatii, transferul licentelor, autorizatiilor, avizelor si a tuturor actelor si documentatiilor necesare in vederea furnizarii si exploatarii in conditii legale a Retelei de Telecomunicatii si a Fondului de Comert.
4.2.2 Totodata partile vor intocmi orice alte acte sau fapte juridice, orice formalitati si proceduri necesare pentru realizarea in mod legal a tranferului dreptului de proprietate asupra Fondului de Comert, care implica transferul asupra Retelei de Telecomunicatii, Abonatilor si a tuturor bunurilor afectate activitatii de telecomunicatii a Vanzatorului, ce formeaza obiectul prezentului contract de la Vanzator catre Cumparator;
4.3 Asociatii Vanzatorului garanteaza indeplinirea in totalitate si la termenele convenite a tuturor obligatiilor asumate de catre societatea Vanzatoare.(daca e cazul)
4.4 Partile se obliga sa incheie un contract de prestari servicii prin care Vanzatorul se va obliga sa asigure gestionarea si administrarea Retelei de Telecomunicatii si a Abonatilor Cumparatorului preluati in baza prezentului contract pentru o perioada de maxim 6 (sase) luni de la data transferului abonatilor in infrastructura Cumparatorului, precum si sa indeplineasca anumite preformante minime, in functie de care va fi stabilit pretul platibil potrivit contractului de prestari servicii (management).
5.DREPTURILE SI OBLIGATIILE PARTILOR
5.1 Drepturile si Obligatiile Cumparatorului:
5.1.1 De a achita pretul la care s-a obligat in conformitate cu clauzele prezentului contract;
5.1.2 Cumparatorul are dreptul de a pretinde Vanzatorului realizarea transferului dreptului de proprietate asupra Fondului de Comert, asupra Retelei de Telecomunicatii, Abonatilor si asupra tuturor bunurilor care compun Fondul de Comert afectat activitatii de telecomunicatii a Vanzatorului, la termenul convenit, intocmirea tuturor actelor si documentelor necesare conform clauzelor prezentului contract si normelor legale in materie, inregistrarea transferului la autoritatile si institutiile publice, precum si oriunde considera ca este necesar si legal pentru valabilitatea transferului intre parti si fata de terti;transele de plati vor fi achitate de catre Cumparator pe masura ce are loc semnarea contractelor pe numele lui(Cumparatorului) si/sau pe price alta firma indicata de Cumparator.
5.1.3 Cumparatorul are dreptul sa dezvolte, sa extinda, sa alipeasca sau sa valorifice fondul de comert de la data semnarii prezentului contract.
5.1.4 In cazul incalcarii garantiilor acordate in prezentul Contract sau in cazul oricaror revendicari intemeiate ale tertilor ce rezulta din acte, fapte juridice sau contracte anterioare datei transferului Fondului de comert, respectiv la Reteaua de Telecomunicatii sau la Abonati, Cumparatorul are dreptul de a pretinde plata de catre Vanzator si/sau de catre Garanti, cu titlu de clauza penala, toate sumele revendicate de catre terti.
5.1.5 Sa respecte intocmai obligatiile ce ii revin din prezentul Contract privind pretul, plata si modul de plata a acestuia, precum si consecintele nerespectarii acestor obligatii.
5.1.6 Cumparatorul are dreptul sa pretinda indeplinirea intocmai a obligatiilor asumate prin prezentul Contract de catre Vanzator si de catre Garanti.
5.2 Drepturile si Obligatiile Vanzatorului:
5.2.1 De a realiza transferul dreptului de proprietate asupra intregului Fond de Comert, insclusiv asupra Retelei de Telecomunicatii si asupra clientelei (contracte cu abonatii), in termen de cel mult 30(treizeci) zile dar nu mai mult de 01.09.2008 de la incheierea Contractului .
5.2.2 De a realiza novatiunea contractelor cu Abonatii aferenti Retelei de Telecomunicatii si, in functie de solicitarile Cumparatorului, cu furnizorii si alti clienti.
5.2.3 Asociatii Vanzatorului se obliga in solidar cu Vanzatorul sa achite toate obligatii de plata catre bugetele locale si alte bugete, catre furnizorii de utilitati, catre proprietarii bunurilor inchiriate (inclusiv stalpii), catre orice contractanti pentru furnizarea Retelei de Telecomunicatii, catre furnizorii de acces la Internet, transmisiuni de date si telefonie, precum si catre orice alti furnizori sau creditori ai Vanzatorului care au legatura sau care ar putea afecta in vreun fel integritatea si dreptul de utilizare integrala si exclusiva a Retelei de Telecomunicatii de catre Cumparator, astfel incat la momentul predarii Retelei de Telecomunicatii sa nu existe obligatii de plata aferente, predarea Retelei de Telecomunicatii si a tuturor elementelor care o compun, inclusiv Fondul de comert, se vor face libere de orice restante sau alte sarcini,iar incepand cu data de 01.08.2008,toate obligatiile noi fata de furnizori ,respectiv costurile de administrare a retelei Vanzatorului vor fi suportate de catre Cumparator.
5.2.4 Toate incasarile Vanzatorului cu titlu de abonament vor fi facute in numele si pe seama Cumparatorului,acesta avand dreptul la acestea incepand cu data de 01.08.2008 pentru luna in curs si urmatoarele.Se considera Client(abonat),persoana care la data preluarii de catre Cumparator are un contract valabil incheiat pe un termen de minim 12 luni cu Vanzatorul si are abonamentul platit la zi.
5.2.5 Vanzatorul declara si garantreaza ca nu are incheiate contracte de credit, de ipoteca de garantie reala mobiliara sau imobiliara si se obliga sa nu greveze cu sarcini Reteaua de Telecomunicatii si/sau Fondul de comert, drepturile sau bunurile accesorii Retelei de Telecomunicatii si sa nu incheie nici un alt contract care sa afecteze Reteaua de Telecomunicatii, Fondul de comert prin instrainarea, inchirierea sau transmiterea folosintei acestora si sa nu efectueze orice alte acte de dispozitie cu privire la drepturile si bunurile ce formeaza obiectul prezentului contract, fara consimtamantul prealabil, in scris, al Cumparatorului.
5.2.6 Vanzatorul se obliga sa asigure functionarea corespunzatoare si sa pastreze in stare buna toate sistemele de comunicatii electronice si transmisie detinute in patrimoniu, pana la predarea efectiva a intregii Retele de Telecomunicatii catre Cumparator.
5.2.7 Pana in momentul preluarii Retelei de Telecomunicatii (inclusiv Fondul de comert si Abonatii) de catre Cumparator, Vanzatorul declara si garanteaza ca va asigura furnizarea serviciilor catre Abonati la standarde de calitate conforme specificatiilor tehnice in vigoare;
5.2.8 Vanzatorul va acorda dreptul Cumparatorului, reprezentantilor, consilierilor, angajatilor acestuia sa inspecteze orice locatie care deserveste Reteaua de Telecomunicatii si va acorda acces nerestrictionat, oricand, la orice documente, baze de date ale Vanzatorului aferente Retelei pentru cunoasterea situatiei comerciale, financiar-contabile si juridice asupra drepturilor si obligatiilor aferente Retelei de Telecomunicatii, Fondului de comert, respectiv asupra starii tehnice a Retelei si a altor bunuri aferente acesteia;
5.2.9 Vanzatorul are dreptul sa pretinda indeplinirea intocmai a obligatiilor asumate de catre Cumparator prin prezentul Contract
5.3 Obligatii comune ale partilor:
5.3.1 Partile se obliga ca in termen de 60(treizeci) zile de la data semnarii prezentului contract, pe baza datelor operative existente la data de 07.07.2008, sa procedeze la inventarierea si predarea bazelor de date si a contractelor incheiate cu abonatii, prin incheierea unor procese verbale, pentru a stabili numarul de Abonati potrivit definitiei contractuale a abonatului. Vanzatorul se obliga sa nu desfasoare in intervalul de mai sus campanii de promovare a serviciilor sau de acordare a unor facilitati, reduceri, negocieri sau alte activitati care sa-i determine pe abonati sa efectueze plati in avans fata de Vanzator pentru serviciile furnizate prin intermediul Retelelor de Telecomunicatii.
6. REPREZENTARI SI GARANTII
6.1. Vanzatorul este proprietarul legal al Retelei de Telecomunicatii si are in patrimoniul social Fondul de comert, Abonatii si garanteaza Cumparatorului faptul ca la data transferului dreptului de proprietate fiecare dintre urmatoarele declaratii sunt sau vor fi (dupa cum cere contextul) adevarate, complete si exacte:
6.1.1. ca prezentul contract si celelalte documente trimise inainte sau la data transferului:
(i) au fost autorizate, intocmite si trimise de catre Vanzator;
(ii) sunt suficiente pentru realizarea transferului dreptului de proprietate Fondul de comert, inclusiv asupra Retelei de Telecomunicatii impreuna cu Abonatii si Marcile ce formeaza obiectul prezentului contract catre Cumparator; si
(iii) nu incalca nici o prevedere legala, statutara sau a vreunui contract al carei parte este si nu afecteaza in vreun fel Fondul de Comert si nici Reteaua de Telecomunicatii ce formeaza obiectul prezentului Contract.
6.1.2. Vanzatorul nu are incheiate contracte de imprumut, creditare sau alte contracte similare garantate cu Reteaua de Telecomunicatii si/sau fondul de comert;
6.1.3. Niciun bun care constituie Fondul de comert si nici Reteaua de Telecomunicatii ce fac obiectul prezentului Contract nu constituie obiectul vreunei garantii sau altor sarcini;
6.1.4. Nu s-a stabilit si nu s-a facut nici o promisiune de a vinde sau de a crea vreun interes pentru terti cu privire la Reteaua de Telecomunicatii, la Fondul de comert, Abonatii sau orice alte bunuri sau drepturi aflate in legatura sau incluse in Reteaua de Telecomunicatii si/sau in Fondul de comert ce formeaza obiectul prezentului contract;
6.1.5. Vanzatorul detine toate licentele, autorizatiile, aprobarile care sunt necesare sau cerute pentru exploatarea legala, care sunt si vor fi valide din punct de vedere legal la data transferului dreptului de proprietate asupra Retelei de Telecomunicatii, respectiv a Fondului de comert,
6.1.6. Veniturile aferente ultimelor 12 luni rezultate din exploatarea Retelei de Telecomunicatii a Vanzatorului vor fi prezentate detaliat Cumparatorului, in scris, in termen de cinci zile de la data semnarii prezentului contract.
6.1.7. Vanzatorul declara si garanteaza ca nu exista pe rolul instantelor de judecata sau al organelor administrativ jurisdictionale litigii cu privire la Fondul de comert, la Reteaua de Telecomunicatii sau la Abonati.
Totodata Vanzatorul garanteaza ca nu este demarata nici o actiune judecatoreasca, procedura administrativa sau alta procedura sau actiune de executare silita asupra Retelei de Telecomunicatii si/sau asupra Fondului de comert;
6.1.8. Vanzatorul declara si garanteaza ca nu exista revendicari, garantii, gajuri, ipoteci, sarcini, confiscari, executari silite, revendicare a dreptului de proprietate sau posesiune, inchiriere, vanzare, credit, litigii sau acordare de drepturi unor terti cu privire la Fondul de comert si/sau cu privire la Retelaua de Telecomunicatii sau asupra oricaror altor bunuri sau drepturi ce formeaza obiectul prezentului Contract;
6.1.9. Orice informatii pe care Vanzatorul le-a trimis Cumparatorului, fie direct sau prin agenti, cu privire la Reteaua de Telecomunicatii, Fondul de Comert si cu privile la Abonati sunt exacte.
6.2. Prin prezentul Contract, Cumparatorul, prin reprezentantii sai legali, la data incheierii prezentului Contract garanteaza Vanzatorului ca, la data transferului fiecare din urmatoarele declaratii sunt sau vor fi (dupa cum cere contextul) adevarate, complete si exacte:
6.2.1. Are puterea corporativa de a incheia si realiza obligatiile ce reies sau sunt in legatura cu prezentul Contract; si
6.2.2. Prezentul contract a fost incheiat la timp si constituie obligatii legale si valide, iar actele si operatiunile privind transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor ce formeaza obiectul prezentului contract se vor realiza cu respectarea tuturor clauzelor contractuale asumate de comun acord, precum si a prevederilor legale si statutare.
6.2.3. Dispune de fondurile necesare platii pretului in conditiile prezentului Contract.

7. REZOLUTIUNEA CONTRACTULUI
7.1 Toate obligatiile Partilor vor inceta ca urmare a rezolutiunii Contractului dupa data semnarii si pana la data indeplinirii tuturor obligatiilor contractuale, cu repunerea partilor in situatia anterioara daca termenele prevazute in prezentul contract nu au fost respectate pe o perioada ce depaseste 60 (sasezeci ) de zile, iar orice comunicare de acest gen intre partile semnatare trebuie sa se faca prin notificare si confirmare de primire.
7.2 Daca exista un motiv de rezolutiune si acesta continua, fara ca partile sa-l inlature in timp util, orice parte poate solicita rezolutiunea prezentului Contract pe cale judecatoreasca.
8. FORTA MAJORA
8.1 Forta majora inseamna fenomene naturale precum foc, explozie, inundatie, cutremur, dar si epidemii, razboi (declarat sau nedeclarat), embargo, razboi civil, revolte civile, greve si dezastre naturale sau umane care ar putea impiedica una dintre Parti sa-si indeplineasca obligatiile stipulate in prezentul Contract.
8.2 Oricare dintre Parti va fi scutita de raspunderea pentru neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor asumate in baza acestui Contract daca se datoreaza Fortei Majore aparute dupa data semnarii si care nu putea fi anticipata sau impiedicata de catre Partea respectiva.
8.3 Partea care se afla in incapacitatea de a-si indeplini obligatiile, in termen de 15 (cincisprezece) zile de la data producerii cazului de forta majora, va notifica cealalta Parte, in scris, cu privire la aparitia cazului de forta majora, oferind dovezi scrise, emise de catre autoritatile competente, si mentionand masura in care aceasta situatie o impiedica sa-si indeplineasca obligatiile si specificand o data preconizata la care poate indeplini aceste obligatii.
8.4 In cazul in care forta majora impiedica una dintre Parti sa-si indeplineasca obligatiile mai mult de sase (6) luni, atunci fiecare dintre Parti are dreptul sa rezolutioneze prezentul Contract; nici una dintre Parti nu raspunde in fata celeilalte pentru pierderile care se datoreaza acestui eveniment sau acestei rezolutiuni.
9. NOTIFICARI
9.1 Orice notificare, cerere sau alta comunicare care se face conform prezentului Contract, se va intocmi in scris.
9.2 Acestea se trimit personal sau prin posta Partii destinatare, la adresele indicate in partea introductiva a contractului sau la alta adresa pe care aceasta o notifica Partii care trimite notificarea, cererea sau instiintarea.
10. CONFIDENTIALITATE
10.1 Informatie Confidentiala inseamna orice informatie in legatura cu prezentul contract, care poarta mentiunea “confidential” sau comunicate in scris Partilor ca fiind confidentiale, daca (a) aceste informatii nu se cunosc deja de catre Parti sau reprezentantii acestora sau de alte persoane care nu sunt obligate la confidentialitate sau daca aceste informatii nu sunt facute publice de alte persoane decat de Parti sau reprezentantii acestora, (b) daca utilizarea acestor informatii nu este necesara pentru inregistrarea sau obtinerea unui consimtamant sau aprobari cerute pentru indeplinirea prezentului contract, sau (c) daca furnizarea sau utilizarea acestor informatii nu sunt cerute sau necesare in procedeele legale.
10.2 Partile contractante si reprezentantii acestora nu vor divulga sau utiliza in detrimentul celorlalte Parti nici o informatie confidentiala cu privire la societatile implicate direct sau indirect in tranzactie, furnizate de catre una dintre Parti sau de catre reprezentantii acestora celorlalte Parti sau reprezentantilor acestora, daca acest lucru nu se face in scopul indeplinirii obligatiilor asumate in baza prezentului Contract sau in baza unor proceduri legale.
11. LEGEA DE GUVERNARE SI SOLUTIONAREA LITIGIILOR
11.1 Prezentul Contract a fost incheiat in conformitate cu legea romana si va fi guvernat de legile din Romania.
11.2 Daca partile nu reusesc sa solutioneze pe cale amiabila litigiile cu privire la existenta, validitatea, interpretarea, executarea sau rezolutiunea prezentului contract, acestea se vor solutiona pe calea arbitrajului de catre Curtea de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei, in conditiile Regulamentului sau de organizare si functionare, precum si ale Regulilor de procedura arbitrala, de un complet format din trei arbitri desemnati potrivit regulilor de procedura arbitrala.
12. CLAUZA DE NONCONCURENTA
12.1 Asociatii Vanzatorului, precum si Vanzatorul se obliga in mod solidar, ferm si irevocabil ca, pentru o perioada de 5(cinci) ani de la data incheierii prezentului contract sa nu desfasoare in mod direct sau indirect prin Persoane Fizice sau Persoane Juridice interpuse activitati pe piata relevanta a oricaruia dintre serviciile de telecomunicatii, cum ar fi dar fara a se limita la, serviciul de acces la Internet, de transmisiuni de date, de retransmisie a programelor Tv, de telefonie sau alte activitati de telecomunicatii prin care sunt concurate serviciile/activitatile desfasurate de catre Cumparator sau de catre entitatile afiliate Cumparatorului, cu exceptia perioadei in care opereaza contractul de management si administrare al retelei.
12.2 In cazul prezentei clauze, prin Persoane Fizice se intelege sotul/sotia, rudele sau orice alte persoane fizice care actioneaza in contul Vanzatorului sau unuia sau mai multor Asociati ai Vanzatorului, iar prin Persoane Juridice se intelege orice entitate, cu sau fara personalitate juridica, romana sau straina, asupra careia unul sau mai multi Asociati ai Vanzatorului sau Vanzatorul detin controlul, indiferent de modalitatea in care se exercita controlul cum ar fi, dar fara a se limita la, controlul asupra persoanelor care detin participatii din capitalul social, controlul asupra persoanelor din conducere si indiferent de forma in care se exercita controlul asupra factorului cu putere de decizie sau de control asupra activitatii Persoanei Fizice sau Persoanei Juridice care activeaza pe piata oricaruia dintre serviciile de televiziune prin cablu, de acces la Internet, de transmisiuni de date sau de telefonie.
12.3 In cazul neindeplinirii aceastei obligatii de nonconcurenta asumate de catre Asociatii Vanzatorului si de catre Vanzator, acestia se obliga in mod solidar, sa restituie Cumparatorului echivalentul in lei al sumei de _____Euro (_____), cu titlu de clauza penala, precum si sa transfere, cu titlu gratuit catre Cumparator sau catre o persoana indicata de acesta, intregul fond de comert, inclusiv retelele, echipamentele, contractele, marcile de comert si de servicii, autorizatiile, licentele etc. detinute in mod direct sau indirect, prin Persoane Fizice sau Persoane Juridice interpuse, de catre Asociatii Vanzatorului si/sau Vanzatorul din patrimoniul entitatii controlate de acesta/acestia, care desfasoara activitatea interzisa prin prezenta clauza.
13. CLAUZE FINALE
13.1 Prezentul Contract va putea fi modificat doar printr-un document scris intocmit de catre Parti.
13.2 Daca vreuna dintre clauzele prezentului contract se perima, este lovita de nulitate, contravine legii sau devine inoperanta ca urmare a aplicarii unei dispozitii legale, a unei hotarari sau decizii executive, judiciare sau a unor decrete sau ordine ale autoritatilor publice, aceasta nu va afecta valabilitatea sau aplicabilitatea celorlalte clauze contractuale care vor continua sa ramana in vigoare si sa produca efecte juridice ca si cum clauza invalidata, anulata, perimata sau inoperanta nu a facut parte din acest contract la data semnarii lui, partile obligandu-se sa ia toate masurile necesare pentru a inlocui clauza perimata, nula, invalidata sau inoperanta cu o alta clauza valabila, legala si aplicabila care sa conduca la aceleasi efecte juridice si/sau economice.
13.3 Toti termenii, prevederile, reprezentarile, garantiile si acordurile Partilor conform prezentului Contract vor fi valabile pana la data indeplinirii sau renuntarii la dreptul de a cere indeplinirea obligatiilor de catre partile contractante.
13.4 Prezentul Contract este complet, reflecta intocmai vointa partilor contractante si inlocuieste orice alte intelegeri precedente scrise sau verbale dintre Parti, referitoare la obiectul prezentului Contract, daca prin prezentul Contract nu s-a prevazut in mod expres altfel.
13.5 Prezentul Contract isi produce efecte depline asupra Partilor, precum si asupra mostenitorilor, succesorilor si imputernicitilor acestora.
Prezentul Contract a fost redactat si semnat in 3 (trei) exemplare in limba romana, cate unul pentru fiecare parte si cate un exemplar pentru Asociatii vanzatorului.
Semnat de catre reprezentantii autorizati ai Partilor, in Bucuresti, la data si in anul specificate la inceputul contractului.
Cumparator
S.C. XXXX S.R.L. Martor asistent
Prin XXXXXX– asociat,Administrator XXXX
Vanzator
S.C. ____S.R.L.– Administrator
Garantii (Asociatii Vanzatorului)
:offtopic: Va rog sa nu mai postati acte intregi, postarile de gen sunt si inutile pentru ca nu exista timpul necesar intocmirii unei analize bune, profesioniste a actului in cauza. De asemenea, va rog sa nu mai pstati mesaje consecutive. Va multumesc.
Liliana Gradinaru, Avocat
Si totusi nu ma poate ajuta nimeni?
Stimate domn.Va voi raspunde pentru ca am inteles atat problema dar mai ales temerea dvs.In speta este un contract afectat de modalitati respectiv a fost incheiat sub conditia suspensiva ca dvs sa treceti contractele pe numele cumparatorului. Spun conditie desi in aparenta apare ca o obligatie in realitate este o conditie intrucat va asumati o obligatie de rezultat in a-l determina pe altul, lucru inadmisibil decat sub forma diligentei.Intrucat acest lucru este inadmisibil pentru ca nu va puteti obliga valabil sa determinati vointa altuia contractul apare sub forma de contract care intra in vigoare de la data cand contractele au fost trecute pe numele cumparatorului si numai pentru acei clienti care au semnat cu acesta. Pentru detalii suplimentare ne puteti contacta .Cu stima!
Pana la urma am respectat contractul si am trecut la semnarea contractelor pe numele firmei SC RCS & RDS SA asa cum mi s-au dat contractele (tot daca firma cu care am facut contract este alta...). Problema se pune acum ca eu le-am dat contractele (deci clientii mei), iar ei de 3 saptamani nu mi-au platit facturile, dar clientii ii trec deja in infrastructura lor. Ce pot face daca nu-mi dau banii? In contract scrie maxim 7 zile lucratoare (la fel si pe factura am trecut la termen de plata). As vrea sa-i dau in judecata X-( si sa le cer atat banii, cat si clientii inapoi pentru nerespectarea contractului + garantia ca timp de 5 ani (asa cum mi-au trecut si ei in contract) nu vor furniza serviciile in zonele mele de acoperire. Intrebarea mea este: pe cine voi da in judecata? RDS-ul sau firma cu care am semnat contractul? Oricum ei au contract cu RDS, deci teoretic amandoi sunt implicati, mai ales ca RDS este cel care a beneficiat de clienti. Care ar fi sansele de castig al procesului avand in vedere ca am contract, am facturile emise cu anexele semnate si stampilate cu fiecare client-nr. contract in parte pe care l-am dat catre RDS? Astept un raspuns cat mai urgent (daca s-ar putea pana luni ca luni as dori sa-i dau in judecata). Multumesc anticipat.
bogdanmihai, utilizator
salut Bogdan.....am si eu o rugaminte . . . am o retea de internet dar la o scara mult mai mica....undeva la 250 de clienti....si as vrea sa iau si eu legatura cu cineva care se ocupa cu achizitia de retele.....un contact ceva.....multumesc ti-as ramane profund indatorat.