Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Competenta teritoriala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Competenta teritoriala

Care este competenta teritoriala in materie comerciala, judecatoria de care apartine sediul furnizorului sau cea a clientului?
Domiciliul paratului, fie ca e furnizor sau client.
cine pe cine da in judecata?
Poate fi si un tribunal:)
paratului
In comercial competenta este alternativa. Adica reclamantul poate alege din mai multe instante competente.