Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie cabinet veterinar+pet shop
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie cabinet veterinar+pet shop

Buna seara.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o monografie pt un cabinet veterinar? Mentionez ca are in incinta si un pet shop si achizitioneaza marfuri cu tva 9 si 24%.
Cum pot crea gestiunile astfel incat sa pot avea valoarea stocului la pret de vanzare avand in vedere ca am doua cote de tva?
Va multumesc frumos.
Introduceti doua analitice la conturile 371,378 si 4428
Inregistrare intrare marfuri cu tva 9% 371.1 si 4426%=401
Concomitent 371.1=%378.1 si 4428.1
Inregistrare intrare marfuri cu tva 9% 371.2 si 4426%=401
Concomitent 371.2=%378.2 si 4428.2
Descarcarea din gestiune la fel o faceti pe cale doua conturi analitice
607 si 378.1 si 4428.1%=371.1
607 si 378.2 si 4428.2%=371.2
Facturile cu nirurile corespunzatoare le intocmiti normal pentru varianta cu tva 9% si 24%.
Veniturile (incasarile din vanzarea marfurilor la fel pe analitice
5311=%707.1 si 707.2 si 4427.1 si 4427.2
Venituri (incasari din servicii prestate de medic)
5311=%704 si 4427.2(daca aplica cota de 24%)
Registrul de gestiune zilnica il tineti la total, indiferent daca produsele au 9% sau 24%. Va trebuie casa de marcat de unde la sfarsitul zile soateti raportul zilnic unde va da automat valorile fara tva si cat reprezinta tva-ul pe cele doua grupe cu 9% si 24%.
multumesc frumos
Va mai deranjez cu o intrebare.
Valoare stocului la pret de vanzare in balanta este alcatuita din sold 371 la care adaugam tva-ul respectiv?Soldul lui 371 este val. marfurilor la pret de achizitie+adaos?
Cand va vine factura cu marfa, indiferent de cota de tva aplicabila, completati nir-ul care cuprinde pretul fara tva din factura+adaosul+tva. Deci va rezulta un total al nir-ului pe care-l inregistrati in registrul de evidenta zilnica la intrari. Acesta il veti regasi si in total rulajul contului 371. Deci soldul contului 371 la finele fiecarei luni, dupa ce faceti inregistrarile asa cum v-am povestit in primul mesaj, de intrare si iesire, va reflecta exact ce aveti dumneavostra marfa pe rafturi si ce valoare trebuie sa aveti in registrul de evidenta zilnica.
george_neagu a scris:

Inregistrare intrare marfuri cu tva 9% 371.2 si 4426%=401
Concomitent 371.2=%378.2 si 4428.2

O singuta mentiune stimate @george_neagu, in acest paragraf cota TVA era 24%.