Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Transfer intre doua gestiuni en detail pe baza de aviz
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Transfer intre doua gestiuni en detail pe baza de aviz

Va rog daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:
Am o firma cu 2 baruri care transfera marfa de la un bar la altul pe baza de aviz
Daca ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile care trebuie sa le fac pentru gestiunea de unde pleaca mara si pentru gestiunea unde ajunge marfa

Multumesc!
Transferul se face in baza avizelor de expeditie(gestiunile adica conturile 371, 378 4428 corespunzatore fiecarei gestiuni trebuie reprezentate prin analitice). La gestiunea care primeste se intocmeste NIR conform avizelor.
Operati ca iesiri la gestiunea de unde pleaca marfa
% = 371.1
378.1
4428.1
si ca intrari la gestiunea unde ajunge marfa
371.2 = %
378.2
4428.2
Cititi si acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...