Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... codul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

codul penal

Se stie ceva de noul cod penal cand v-a intra in vigoare?
buna .. ce am auzit si eu de acest cod este k pe la sf anului .. ceva octombrie - noiembrie .. cel mai posibil la un an de la mica reforma de anu trecut

daca tot se discuta pe subiectul asta si stie cineva ma intereseaza tot din nou cod daca este adevarat k pt. cei cu pedepse pana in 3 sau 4 ani vor fii eliberati sau o lege aseamanatoare se aude ceva de genul asta ?

ms.
daca te ajuta cu ceva .. acum l-am gasit si eu pe forum .. sa speram in are parte din ce scrie aici sa fie adevarat
[ link extern ] /

R33a a scris:

buna .. ce am auzit si eu de acest cod este k pe la sf anului .. ceva octombrie - noiembrie .. cel mai posibil la un an de la mica reforma de anu trecut

daca tot se discuta pe subiectul asta si stie cineva ma intereseaza tot din nou cod daca este adevarat k pt. cei cu pedepse pana in 3 sau 4 ani vor fii eliberati sau o lege aseamanatoare se aude ceva de genul asta ?

ms.

Niciun cod nu va intra in vigoare in octombrie. Cel mai probabil in cursul anului viitor voi intra noile coduri.
Nu, nu este adevarat, nu va fi nimeni eliberat, si oricum codurile nu prevad acte de amnistie. Acestea sunt acte de clementa de la Patrlamentul Romaniei.

Acel link postat de dumneavoastra este Codul penal in vigoare actualizat prin Legea 202/2010, deci ce scrie acolo este adevarat si se aplica:)).
atunci de ce toata lumea vb de maxim 1.01.2011 .. numai inteleg nimik .. pana la urma nu te mai poti crede nici in ce scrie pe net .. e un fel de a duce vb ...
uite aici : www.avocatnet.ro/content/for...

Intelegeti ca nu s-a comunicat nicio data exacta cu privire la intrarea in vigoare a codurilor, daca stiam aceste informatii vi le si dadeam. Tot ce va putem spune sunt niste date orientative.