avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal

as dori sa mi spuneti si mie dak noul cod penal v a intra in vigoare in octombrie sau la anul in ianuarie multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 22:30, 17 August 2011
in octombrie intra in vigoare noul cod civil.
noul cod penal va intra in vigoare, insa nu se stie cand.
dar din kate am inteles unul fara altul aceste 2 coduri nu pot sta prea mult ka se leaga unul de kelalalt.si se aude k din octombrie pleak aksa peste 2000 de detinuti si ku bratari la mana.este adevarat?
Codul civil nu are nicio treaba cu cel penal, asadar pot intra in vigoare la dati diferite.
Legatura exista intre Codul civil si Codul de procedura civila, Codul penal si Codul de procedura penala, acestea ar fi indispensabile.
Momentan, ceea ce auziti despre bratari, detinuti si alte lucruri sunt doar zvonuri, va ramane de vazut ce se va intampla cand vom avea un nou cod de procedura penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedepse alexandra_iuhas alexandra_iuhas as dori sa stiu si eu daca va intra luna aceasta noul mod de executare al pedepselor si legea cu bratarile pentru detinuti. Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Codul penal Gabitza87 Gabitza87 Se stie ceva de noul cod penal cand v-a intra in vigoare? (vezi toată discuția)
Noul cod penal, maine, in vigoare? teona11 teona11 unii avocati spun ca sigur intra maine codul penal in vigoare ! pe cine sa mai credem? (vezi toată discuția)