Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal

as dori sa mi spuneti si mie dak noul cod penal v a intra in vigoare in octombrie sau la anul in ianuarie multumesc
in octombrie intra in vigoare noul cod civil.
noul cod penal va intra in vigoare, insa nu se stie cand.
dar din kate am inteles unul fara altul aceste 2 coduri nu pot sta prea mult ka se leaga unul de kelalalt.si se aude k din octombrie pleak aksa peste 2000 de detinuti si ku bratari la mana.este adevarat?
Codul civil nu are nicio treaba cu cel penal, asadar pot intra in vigoare la dati diferite.
Legatura exista intre Codul civil si Codul de procedura civila, Codul penal si Codul de procedura penala, acestea ar fi indispensabile.
Momentan, ceea ce auziti despre bratari, detinuti si alte lucruri sunt doar zvonuri, va ramane de vazut ce se va intampla cand vom avea un nou cod de procedura penala.