avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna ziua,
Parintii mei au decedat acum doi si nu am facut taxa de succesiune as vrea sa stiu cat imi revine mie mostenire in calitate de fiica intrucat am avut o sora care a decedat acum 15 ani. Sora mea are un copil major, am uitat sa va spun ca si eu am doi copii majori. V-as ruga sa imi spuneti ce drept imi revine mie. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mariusik_84 , utilizator 11:55, 26 Mai 2011
va revine 1/2 din valoarea masei succesorale.
Deci nu conteaza ca este nepoata si ca am si eu doi copii, are aceleasi drepturi ca mine?
Va multumesc
copiii dvs va mostenesc pe dvs dupa ce nu veti mai fi. cat sunteti in viata, copiii dvs nu au dreptul la mostenirea bunicilor.
dupa parintii dvs, mosteniti dvs 1/2 si sora jumatate. pt ca sora dvs nu mai este in viata, copilul acesteia mosteneste partea ce i s-ar cuveni surorii dvs. ( daca avea mai multi copii, acestia si-ar fi impartit egal mostenirea mamei lor)
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune buni271 buni271 multumesc anticipat tuturor celor care vor avea rabdarea si amabilitatea sa-mi raspunda la urmatoarea speta: un unchi(fratele tatalui) a decedat acum 2 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, trebuie să facem succesiunea după tată decedat ... Vasilica22 Vasilica22 Buna ziua, trebuie să facem succesiunea după tată decedat de foarte mult timp (22 ani ). La masa succesorală suntem : mama , 2 frați și 2 băieți majori ... (vezi toată discuția)