Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumpararea unei parti comune din bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumpararea unei parti comune din bloc

Buna ziua. Locuiesc in Galati, intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul etaj, apartament in proprietate. Pe palier sunt 2 apartamente. Pe coloana mea sunt apartamente cu 4 camere, doar la mine sunt 3 deoarece este si incaperea uscatorului pe etaj. As dori sa cumpar acea incapere, pentru marirea spatiului apartamentului. As vrea sa stiu daca este posibil, sau daca este vreo lege ce m-ar impiedica sa fac asta. As vrea sa stiu ce am de facut. Chiar daca este mai greu sau nu , e bine de stiut ce avem de facut, daca se poate face ceva . Precizez ca incaperea uscatorului este considerata parte comuna a tuturor proprietarilor din bloc, din partea lor nu as intampina nici o problema daca legislatia mi-ar permite sa fac asta. Va multumesc
Parlamentul României adoptă prezenta lege.L nr 170/2010-vanzare spatii din proprietatea comuna
Art. I. – Articolul 45 din Legea cadastrului şi a publicităţii
imobiliare nr. 7/1996, republicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificările ulterioare,
se completează cu cinci noi alineate, alin. (3) – (7), cu următorul
cuprins:
„(3) Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de
la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,
organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetarea
destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate
de două treimi
din numărul coproprietarilor.
(4) În acest caz, devin aplicabile dispoziţiile privitoare la
coproprietatea obişnuită şi temporară. Cu toate acestea, înstrăinarea sau
ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din
numărul coproprietarilor.

(5) În cazurile prevăzute la alin.(3) şi (4), coproprietarii care nu
au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la
o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de
neînţelegere, pe cale judecătorească.

(6) Constatarea încetării destinaţiei de folosinţă comună pentru
aceste părţi se face prin hotărâre a adunării generale a asociaţiei de
proprietari adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul
coproprietarilor.

(7) Imobilul, respectiv partea din imobil, rezultat/ă din
înstrăinare se va înscrie în cartea funciară
urmând procedura
cadastral-juridică reglementată la alin. (1) din prezentul articol.”
Va multumesc pentru raspunsul atat de prompt. Acelasi lucru il stiam si eu (nu cu atatea detalii), insa am fost acum 2 zile la administratia asociatiei noastre si am intrebat. Doamna a scos o cartulie din sertar a citit pe acolo si mi-a spus ca legea 19 (asta a fost exprimarea) interzice vanzarea bunurilor comune sau cedarea de catre ceilalti coproprietari. As mai avea de adaugat ceva la acest subiect. O intrebare. De la cine trebuie sa obtin eu aprobarea? De la vecinii de pe scara sau de la tot blocul, indiferent de scara? Intreb deoarece la noi se formeaza o asociatie pe mai multe scari, chiar blocuri.
kindbutnottoomuch, utilizator
Cred ca nu ati citit acolo la 5.

Daca eu nu sunt de acord cu vanzarea dumneavoastra trebuie sa ma despagubiti.Asta insemna ca eu va cer ce suma de bani vreau.
La noi in fostul bloc s-a incercat cumpararea a 1.5 m2 si cei care s-au opus au vrut cate 5000 euro fiecare.
Avocatul i-a spus clar persoanei care incerca sa cumpere ca trebuie sa ii dea in judecata pe fiecare in parte si ca oricum minim pretul pietei trebuie platit la fiecare.
Ca sa fiu clar nu platiti pretul pietei impartit la opozanti ci la fiecare suma care zice judecatorul, suma care se pare ca va fi minim pretul pietei.
Asa ca iesiti in pierdere rau.
Prin urmare respectivul si-a scos usa si sanatate.
unlocatar, utilizator
De la vecinii de pe scara intrucat proprietatea comuna poate fi bine delimitata pe scari, asa ca nu e nevoie de interventia sau acordul vecinilor de la celelalte scari.

Pe de alta parte as avea o intrebare: care lege 19? Din ce an?
E cumva vorba de vechea lege a pensionarii care a iesit din vigoare? :tomato:
Habar nu am care lege 19. Nu am nici un fel de documentatie in ceea ce priveste legislatia si m-am gandit ca mai bine intreb, sa nu mor prost :) . Cu banii vad eu cum ma inteleg cu vecinii. Mi se pare absurd sa se ceara cateva mii de euro pe un spatiu atat de mic. In Galati, de exemplu, cu 6500 de euro poti cumpara o garsoniera, din aceea fara bucatarie. Daca va fi cazul de asa ceva ma las pagubas. Eu vroiam sa cumpar acea camera pentru ca am o familie destul de numeroasa. Fiul meu s-a casatorit si el m-a rugat sa intreb, poate reusim sa marim apartamentul, sa nu ne calcam pe bataturi mai tarziu. Daca vecinii vor dori sa profite de pe urma acestui lucru, nu au decat sa ramana cu uscatorul de care nu se folosesc oricum si fara nici o suma de bani. :D