Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art.480 si 111 cod procedura civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art.480 si 111 cod procedura civila

buna ziua
mostenitorul proprietarului unui case cu 2 apartamente din care unul nationalizat(L.134/1949) si vindut in baza .L.112/1995 in anul 1998(apartament care se intabuleaza) deschide o actiune in 2001 in baza dispozitiiei art.480 cod civil si Legea 10/2001 cu Municipiul B.,prin Primarul General.
-judecatoria respinge actiunea.
-in apel tribunalul mentine hotarirea si respinge apelul ,cu recurs in 15 zile.(primavara 2002).nu s-a mai facut recurs .
proprietarul paraseste acesta lume in 2007 si mostenitorii vind in totalitate imobilul in anul 2009 .
Actualmente Noul Proprietar deschide o actiune in baza art.480 si 111 cod procedura civila si cere compararea titlurilor si lasarea in deplina proprietate si posesie terenul aflat sub apartamentul vindut cu L.112/1995 ,in documentatia intocmita de el cu ocazia intabularii Noul Proprietar an 2009 se trece si terenul de sub apartamentul vindut L112/1995 desi acest apartament avea intabularea facuta in 2002 cu terenul de sub constructie trecut in proprietate(si care presupun ca se scade din suprafata totala) nu se observa acest detaliu si trece toata suprafata de teren in favoarea Noului Proprietar mentionez anul 2009.
--putea transmite mostenitorul decedat cea ce tribunalul i-a respins in actiunea din anul 2002 ?
--Noul proprietar cumparator (an 2009) poate cere compararea titlurilor , dar care titluri se compara ale lui din 2009 cu cele ale cumparatorului din 1998 cu L112/1995 sau se compara titlurile de la constructia imobilului pina in prezent ?
va multumesc
sandry
sandry, utilizator