Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspundere personala administrator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspundere personala administrator

o firma a intrat in insolventa si procedura a fost inchisa pe motiv ca firma nu detine niciun bun in patrimoniu
presedintele comitetului creditorilor a initiat actiune pentru atragerea raspunderii personale a adminitratorului care a fost respinsa pe motiv ca acesta nu avea calitate procesuala activa
noi- in calitate de creditor - mai putem sa facem vreo actiune sa ne recuperam paguba de la firma in insolventa?
art 138 spune ca actiunea poate fi introdusă de preşedintele comitetului creditorilor în urma hotărârii adunării creditorilor ori, dacă nu s-a constituit comitetul creditorilor, de un creditor desemnat de adunarea creditorilor. De asemenea, poate introduce această acţiune, în aceleaşi condiţii, creditorul care deţine mai mult de 50% din valoarea creanţelor înscrise la masa credală.

probabil ca a lipsit hotarirea adunarii creditorilor.
In mod curent, lichidatorul este cel care formuleaza o astfel de actiune ( si legea asa prevede...." la cererea administratorului/lichidatorului judiciar).Poate era bine daca s-ar fi formulat obiectii la raportul final, sau recurs la sentinta de inchidere...
Acum poate, pe temeiul raspunderii civile delictuale s-ar putea incerca repararea prejudiciului - daca se poate dovedi indeplinirea conditiilor necesare angajarii unei astfel de raspunderi.
azur75 a scris:

In mod curent, lichidatorul este cel care formuleaza o astfel de actiune ( si legea asa prevede...." la cererea administratorului/lichidatorului judiciar).Poate era bine daca s-ar fi formulat obiectii la raportul final, sau recurs la sentinta de inchidere...
Acum poate, pe temeiul raspunderii civile delictuale s-ar putea incerca repararea prejudiciului - daca se poate dovedi indeplinirea conditiilor necesare angajarii unei astfel de raspunderi.

Cred ca aprecierile facute sunt facute potrivit prevederilor legii 85/2006 inainte ca aceasta sa fie modificata prin Legea nr. 169/2010 caci
- ce rost are sa formuleze recurs la sentinta de inchidere - se formeaza un nou dosar pe art 138 si se judeca separat !!
- obiectii la rapotul final ?? nu exista rapot final deoarece procedura s-a inchis pe art 131 !! daca citea-ti atent intrebarea

Comentariul facut de matahachiro este corect
Puteti introduce o noua actiune daca respectati prevederile legale
Adrian Stoica, Practician in insolventa
Am citit si intrebarea si am raspuns potrivit legii si practicii de la instanta din judetul meu.Nu e obligatoriu, din pacate, ca practica sa fie aceeasi la toate instantele.
Daca nu faceti raport final pe 131 si cererea de raspundere se judeca pe dosar separat, dupa inchiderea procedurii , este o problema de practica ce tine in multe cazuri de fiecare lichidator si fiecare instanta in parte.
Si va rog ( deocamdata) sa raspundeti civilizat si la obiect, fara a va arata " talentele" si fara atatea semne de intrebare si de exclamare.
Chiar daca acum m-am inregistrat, intr-o vreme am mai fost pe acest forum si va cunosc activitatea si raspunsurile.
Asa ca, raspundeti la obiect intrebarii, si argumentat, necomentand atat de mirat, raspunsurile date de alti utilizatori.
E clar?