avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cont in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cont in valuta

Am 2 conturi la banca Raiffeisen,unul in lei si altul in euro .In contul in lei am depus bani si am cumparat euro la cursul de schimb bancar si i-am transferat in contul in euro.

Cum trebuie facuta inregistrarea si legatura dintre conturi ?

La contul in lei

5121= 581 70000 LEI banii depusi
? = 5121 70000 LEI banii ce se vor transfera in euro

La contul in valuta (inreg se face direct in euro )

5124= ? 20000 EURO banii transferati in euro
Cel mai recent răspuns: barbutadddddddddddddd , utilizator 15:49, 15 Iulie 2008
581 = 5121 1000* curs cumparare

5124= 581 1000 Eur
Uite ce zice Legea contabilitatii:
Art. 3. - (1) Contabilitatea se tine în limba româna si în moneda nationala.
(2) Contabilitatea operatiunilor efectuate în valuta se tine atât în moneda nationala, cât si în valuta, potrivit reglementarilor elaborate în acest sens.

Sa inteleg atunci ca ,ct 5124 in balanta apare in euro ? ?
Ce prostie am putut sa scriu !#-o
Ultima modificare: Vineri, 5 Septembrie 2008
barbutadddddddddddddd, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer valuta dragalina2006 dragalina2006 am transferat din contul de lei o suma in contul de valuta, cu alte cuvinte am cumparat valuta din contul de lei si am transferat-o in contul de valuta. cursul ... (vezi toată discuția)
Incasare in valuta-jurnal de b-ca in valuta. luciapap luciapap In data de 02.06.11 un client a virat in ct de valuta 5000 euro, pe care in data de 20.06.11 directorul ia bagat in ct in lei tot la aceeasi banca.In extrasul ... (vezi toată discuția)
Contabilitate schimb valutar eur-usd Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna ziua! Am urmatoarea valoare, pt schimbul valutar eur-usd, in extrasul de cont in euro : 1000 eur la cursul 1,2765 iar, in extrasul de cont in usd : ... (vezi toată discuția)