Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen cofetarie sau gelaterie???
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen cofetarie sau gelaterie???

buna ziua.detin o gelaterie si ma confrunt cu problema codului caen pe care o am si anume 5530(cea de restaurant).
Intrebarea mea este daca exista un alt cod caen cum era cel de cofetarii inainte,deoarece intr-adevar produc si vand inghetata,bauturi racoritoare,cafea,etc. in schimb toate controalele ce tin de sanipid,itm,dsv, ma intreaba ce fac cu uleiul prajit spre exemplu.Consider ca ar trebui sa existe un cod caen separat pentru cofetariile si/sau gelateriile care nu au nici o treaba cu un restaurant.
Pai faceti o propunere in sensul asta :). Exista si alte coduri caen care pot fi folosite
care dintre ele?cea de baruri nu pot pentru ca produc si vand la mese.am intrebat la registrul comertului,un jurist pe cei de la garda financiara si nimeni nu stie nimic.singurul cod pe care mi l-au spus este cel de restaurante.multumesc oricum.o sa merg la imm filiala locala sa vad ce este de facut(referitor la propunere)
Acela este codul pretabil activitatii pe care o desfasurati: - 5610 – Restaurante; Codul indicat de dvs. are alta semnificatie: 5530 - Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere