avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cai extraordinare de atac impotriva unei sentinte ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cai extraordinare de atac impotriva unei sentinte irevocabile

In urma cu ceva timp am primit o amenda de la itm am contestat procesul verbal la judecatorie si am cistigat dupa care itm-ul a facut recurs la tribunal si sa admis si a fost data sentinta irevocabila.Ce soluti de atac am? Va rog sa ma ajutati cu un sfat.:D
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:05, 28 Mai 2011
Nu puteti folosi decit caile extraordinare de atac cum ar fi conrtestatia in anulare speciala in conditiile art. 318 cod proc.civ. sau revizuirea daca va incadrati in unul din puncte;lle prevazute de art. 322 cod proc civ.
supreme.house a scris:

In urma cu ceva timp am primit o amenda de la itm am contestat procesul verbal la judecatorie si am cistigat dupa care itm-ul a facut recurs la tribunal si sa admis si a fost data sentinta irevocabila.Ce soluti de atac am? Va rog sa ma ajutati cu un sfat.:D


Fie sa formulati o contestatie in anulare pentru motivele si in termenele prevazute de art.317-321 C.proc.civ., fie o cerere de revizuire , cale de atac extraordinara reglementata de art.322-328 c.proc.civ.

Care a fost motivarea instantei de recurs si cea a instantei de fond?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Cai extraordinare de atac In cazul in care s-a pronuntat o sentinta de catre Curtea de Apel sectia contencios administrativ, ce cai de atac mai sint ? VA ROG RASPUNS (vezi toată discuția)
Pot sa atac cu recurs hotararea pronuntata in recurs? bathorimariana bathorimariana Va rog sa-mi spuneti de cate ori se poate face recurs la un dosar Dupa acceptarea primului recurs, se intoarce dosarul la prima instanta si apoi se mai poate ... (vezi toată discuția)