Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut de la sc nebancara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut de la sc nebancara

buna dimineata

am facut un imprumut de la [EDITAT] de 1500 ron , in acel moment aveam un venit si am achitat ratele saptamanale , de 2 luni nemaiavand nici un venit nu am mai putut sa achit ratele . ce se poate intampla ? se poate sa se ajunga la executare silita ?
mentionez ca stau in chirie . multumesc anticipat .
gi-jane2, moderator
Incercati sa contactati unitatea care va avansat imprumutul cu care sa negociati esalonarea platilor
In final,se poate ajunge ,pentru recuperarea imprumutului la instanta ,cu eventuala executare silita asupra bunurilor mobile,imobile drepturi salariale
Parerea mea este ca ar fi bine sa luati legatura cu ei si sa le explicati situatia pentru a putea reesalona datoria.
multumesc frumos
Salut, in primul rand trebuie sa platesti acest imprumut direct la banca - solicita agentului care iti incaseaza rata sa iti dea contul de la banca (este mult mai ieftin) deoarece daca vine agentul acasa sa-ti colecteze banii, platesti si comisionul acestuia. Apoi discuta cu ei si vezi care este suma de plata saptamanala si trebuie sa incepi sa efectuezi aceste plati, eventual iti recomand sa te imprmuti de la cunostiinte, altfel suma de plata daorata acestei firme va creste considerabil.