Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolare termica la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolare termica la bloc

Conform Legii 230 art.44(1) - daca am inteles bine - lucrarile de termoizolare efectuete la fatada blocului , se suporta de locatari conform cotei indivize.
Adunarea generala a Asociatiei de locatari a hotarat ca aceste lucrari sa se faca de catre fiecare locatar separat , si sa fie de 10 cm conform suprafetei exterioare a apartramentului. S-a angajat un executant care face contracte individuale cu fiecare apartament. Este corect?
In aceste conditii cum este corect sa procedez? Si eu doresc izolarea termica , dar as dori 15 cm.
10 sau 15 cm chiar credeti ca ar conta aceasta diferenta? Important ar fi sa fie bine executata lucrarea.
E gresita abordarea asociatiei pentru ca fatada este proprietate comuna si ca atare trebuie facuta o lucrare unitara si platita de proprietari proportional cu cota-parte indiviza.
Atentie sporita privitor la efectuarea de anvelopare termica prin contractare individuala,care nu beneficiaza de autorizare din partea autoritatii publice locale
In Constanta exista mai multe imobile ,care au realizat anveloparea termica prin initiativa privata,fiecare a inteles sa realizeze culorile de exterior conditionat de interesul personal,astfel incat in multe cazuri exista blocuri cu mai multe scari si si mai multe culori,motiv pentru care ,asociatia de proprietari,sau presedintele si comitetul executiv au fost sanctionate de autoritatea publica locala
Au fost cazuri in care datorita culorilor total discordante s-a dispus amenda si refacerea aspectului unitar al partii comune,care a obligat proprietarii la alte plati
Exista o Hotarare de Consiliu a Primariei ce culoare trebuie sa fie fatadele?
Este o intrebare daca vreti retorica.Cine sta in Bucuresti are impresia
ca nu exista asa ceva.
Referitor la culoarea exterioara,in Constanta se solicita strict asigurarea unui aspect unitar al partii comune,fara a se impune anume culori
Chiar autoritatea locala a executat "schimbarea la fata" la mai multe constructii invecinate ,pe partea exterioara aplicand culori diferite galben lamaie si albastru sau maron,cladiri care se pot admira de-a lungul litoralului...
Ceea ce nu se precizeaza de la inceput si in anumite cazuri se sanctioneaza ulterior ,este ca autoritatea locala nu se implica si nu autorizeaza initiativele private care ,inteleg pe banii lor sa aplice ce culoarea le place,situatie care actualmente permite sa se vada o gama variata coloristic la nivelul aceleiasi scari, a tronsoanelor de scari ,sau a imobilelelor ,dar care per general creaza un aspect total neunitar si neplacut
Probabil conducerea asociației a decis astfel pentru a scăpa de dureri de cap, să trebuiască să umble după autorizații deși, după cum a precizat și d-na elga50, răspunderea este tot a asociației. Dacă, să spunem, peste un timp, se desprinde o bucată de tencuială, nu va avea importanță că s-au încheiat contracte individuale.
În fine, este bine că se face!
goe_07 a scris:

Atentie sporita privitor la efectuarea de anvelopare termica prin contractare individuala,care nu beneficiaza de autorizare din partea autoritatii publice locale

Aceste lucrări, fiind lucrări care „nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora”, se înscriu în prevederile art. 11 al Legii 50/1991, prin urmare nu necesită autorizație de construire.
Este adevărat că normele de aplicare a legii (Ordinul 839) prevăd, undeva, necesitatea autorizării lucrărilor de reabilitare energetică a anvelopei pentru clădiri cu mai mult de 3 etaje, însă alineatul face referință doar la locuințele individuale.

Am fost nevoit să studiez și aceste legi întrucât cineva din asociație s-a gândit că, probabil, ne plictisim și ne-a dat de lucru făcând o reclamație cu acest subiect - lipsa autorizației pentru lucrări de reabilitare termică.