Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

se poate divorta la primarie daca ai copii minori??
In instanta, daca unul din soti refuza divortul, un divort poate dura si doi ani.
Costurile sunt:
-taxa de timbru de 39.00 lei,
-timbru jud. de 0,30 lei,
-onorariu avocat daca optati, insa recomandabil este sa va angajati avocat.
Chiar daca unul dintre soti se opune desfacerii casatoriei, cata vreme reclamantul va proba ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si ca exista astfel motive temeinice pentru desfacerea casatoriei, actiunea va fi admisa indiferent de opozitia paratului.
Probe:-inscrisuri, martori, interogatoriul paratului pe capatul de cerere privind incredintarea, ancheta sociala.
Nu se poate anticipa un termen de solutionarea in astfel de cazuri, dosarul putand fi solutionat in 2 termene sau mai multe, insa daca paratul se opune desfacerii casatoriei , acesta poate uza de ambele cai de atac ( apel si recurs), iar in acest caz , mult dorita sentinta de divort va ramane definitiva si irevocabila dupa un timp indelungat.