Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sanctiune cu caracter administrativ
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sanctiune cu caracter administrativ

Intr-un dosar penal s-a terminat urmarirea penala si procurorul a dispus solutia urmatoare:
- netrimiterea in judecata (fapta nu prezinta pericol social etc.)
- scoaterea de sub urmarire penala
- se aplica invinuitului sanctiunea cu caracter administrativ: amenda

Intrebare: aceasta sanctiune cu caracter administrativ se trece in cazierul judiciar? Daca da care este statutul sau, cind si cum se sterge?
Sanctiunile administrative se trec in cazierul judiciar ca si pedepsele numai ca nu se tine cont de ele pentru retinerea starii de recidiva.
Sanctiunea va ramane in cazier trecuta.
Termenul de prescriptie a executarii amenzii este de 1 an.
Amenda administrativa nu apare in cazierul judiciar.
Nu sint jurist dar studiind legile am aflat urmatoarele:

Legea nr. 290/2004
Art. 9. - In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, sanctiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;

Deci sancţiunea cu caracter administrative se inscrie in cazier.

Art. 90, C.pen: Condiţiile înlocuirii
Instanţa poate dispune înlocuirea răspunderii penale cu răspunderea care atrage o sancţiune cu caracter administrativ, dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
a) pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de cel mult un an sau amendă ori s-au săvârşit infracţiunile prevăzute în art. 208, 213, art. 215 alin. 1, art. 2151alin. 1, art. 217 alin. 1, art. 219 alin. 1, dacă valoarea pagubei nu depăşeşte 10 lei sau infracţiunea prevăzută în art. 249, dacă valoarea pagubei nu depăşeşte 50 lei;
b) fapta, în conţinutul ei concret şi în împrejurările în care a fost săvârşită, prezintă un grad de pericol social redus şi nu a produs urmări grave;
c) paguba pricinuită prin infracţiune a fost integral reparată până la pronunţarea hotărârii;
d) din atitudinea făptuitorului după săvârşirea infracţiunii rezultă că acesta regretă fapta;
e) sunt suficiente date că făptuitorul poate fi îndreptat fără a i se aplica o pedeapsă.
Înlocuirea răspunderii penale nu se poate dispune dacă făptuitorul a mai fost anterior condamnat sau i s-au mai aplicat de două ori sancţiuni cu caracter administrativ. Condamnarea se consideră inexistentă în situaţiile prevăzute în art. 38.

Deci pentru sancţiunea cu caracter administrative se retine starea de recidiva.

Art.38, C.pen- Condamnările care nu atrag starea de recidivă
De asemenea, nu se ţine seama de condamnările pentru care a intervenit reabilitarea, sau în privinţa cărora s-a împlinit termenul de reabilitare.

Intrebare: cind pentru o sancţiuni cu caracter administrative intervine reabilitarea?
Luand articole din diferite legi nu veti intelege niciodata la ce se refera acelel legi si cum se aplica.
Repet, amenda administrativa nu se trece in cazier, nu atrage starea de recidiva, prin urmare nu avem reabilitare in cazul amenzii administrative.
Ma surprine ce spuneti: dv. contraziceti Legea 290 (r. 1) din 24 iunie 2004 (Legea privind cazierul judiciar).
Il contraziceti si pe dl. av. Daniel Velicu care afirma acelasi lucru.

Pe ce va bazati cind afirmati acest lucru?