avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare laptop
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare laptop

pentru achizitionarea unui laptop in valoare totala ( cu TVA) 2.799,90 lei , va rog sa-mi spuneti pe cati ani se poate face calculul amortizarii .

Multumesc







Cel mai recent răspuns: meridiane , utilizator 12:49, 20 Iulie 2012
mijloace Fixe- Echip. de birotica.. ct 214
se amortizeaza intre 3-5ani-.cod clasificare:3.2.4
exact cum a spus doamna Iulia minim 3 ani , dar atentie administratorul poate decide si mai repede daca vrea de ex. 1 an dar fiscal nu este o cheltuiala cu amortizarea deductibila .
Ultima modificare: Luni, 30 Mai 2011
oana76, utilizator
Deci ..draga Oana76 e mai bine sa amortizeze cf. duratei ca sa-i fie
cheltuiala deductibila,,nu?:D
iulia53 a scris:

Deci ..draga Oana76 e mai bine sa amortizeze cf. duratei ca sa-i fie
cheltuiala deductibila,,nu?:D


daca e impozit pe venit nu merita :)) sa ti atat evidenta degeaba, nu merita.
din 2008 s-a reincadrat la grupa 2.2.9 si are durata de functionare intre 2 si 4 ani. La alegere :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa mijloace fixe ministru_ ministru_ As dori sa completez fise pentru mijloacele fixe si as dori sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele raspunsuri: 1) in cat timp se amortizeaza geamurile ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile achizitie laptop si mouse OOANA1977 OOANA1977 Am achizitionat un laptop val=3794 si un mouse val=69.01,am facut corect inreg in obiecte de inventar, trebuie facut si bon de consum? (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile la un pfa la venit real it popaica popaica Buna ziua Sunt un pfa la venit real cu activitate in IT. Ma intereseaza daca cumpararea unui laptop ( este un MAC necesar desfasurarii activitatii ) pe PFA ... (vezi toată discuția)