avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art.55(b)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art.55(b)

buna ziua, sunt din Bucuresti sector 6, 39 ani si am vechime in munca de 19 ani. Din septembrie 2007 am fost angajat la un hipermarket in baza art 21(1) CM, si am lucrat pana in ianuarie 2008 cand am incetat activitatea cf art 55(b). Mentionez ca am fost nevoit sa accept aceasta varianta de incetare a contractului, deoarece la acea data eram inca cursant invatamant zi la o specializare in domeniul IT. Problema este urmatoarea: cum imi afecteaza aceasta intrerupere vechimea in servici, respectiv contributia la pensie, continuitate in munca?. Exista posibilitatea sa platesc personal un cuantum banesc raportat pentru aceasta perioada de discontinuitate? Unde pot sa ma adresez daca este vreo posibilitate. Cu respect
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 16 Iulie 2008
mergeti la ITM ul din localitatea dvs. si intrebati. puteti plati si singura contributiile dar raportate la salariul minim pe unitate.
perioada nelucrata nu se considera vechime in munca.
papyan a scris:

buna ziua, sunt din Bucuresti sector 6, 39 ani si am vechime in munca de 19 ani. Din septembrie 2007 am fost angajat la un hipermarket in baza art 21(1) CM, si am lucrat pana in ianuarie 2008 cand am incetat activitatea cf art 55(b). Mentionez ca am fost nevoit sa accept aceasta varianta de incetare a contractului, deoarece la acea data eram inca cursant invatamant zi la o specializare in domeniul IT. Problema este urmatoarea: cum imi afecteaza aceasta intrerupere vechimea in servici, respectiv contributia la pensie, continuitate in munca?. Exista posibilitatea sa platesc personal un cuantum banesc raportat pentru aceasta perioada de discontinuitate? Unde pot sa ma adresez daca este vreo posibilitate. Cu respect

Nu trebuie sa mergeti la ITM intrucat nu sunteti salariat.
Puteti face un contract cu casa de pensii si puteti plati contributiile care va asigura un stagiu pentru pensie.
Se poate face contract si cu casa de sanatate pentru a avea asigurare medicala.
nu constituie vechime perioda in care nu ati lucrat.
aveti destul timp sa lucrati si sa contribuiti la pensie.nu se plateste contributie pensie pentru perioda intrerupta.
Puteti sa incheiati un contract de asigurare cu Casa de pensii a municipiului Bucuresti. Se poate plati retroactiv cu penalitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul muncii Stelacorneanu Stelacorneanu Buna ziua!Am lucrat in Botosani cu carte de munca cu contributii platite de catre fabrica iar din 1993 nu am mai lucrat .Cartea de munca o am la mine.As vrea ... (vezi toată discuția)
Asigurari sociale creatza_70 creatza_70 Buna ziua! Intrebarea este din partea unei cunostinte. Aceasta lucreaza cu carte de munca la un spital si mai are si un contract la un cabinet medical, ... (vezi toată discuția)
Cum imi recuperez vechimea Llyly61@yahoo. com Llyly61@yahoo. com Buna ziua eu am lucrat din 2006 pina in 2010 la o firma cind am plecat nu am facut preavizul am plecat decit cu demisia nu am stiut ca trebuie sa ma duc atunci ... (vezi toată discuția)