Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege..ptru cei peste 45
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege..ptru cei peste 45

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care sunt prevederile legii privind angajarea in munca a persoanelor de peste 45 de ani. Precizez : a terminat perioada de somaj.
ms.
Legislatia muncii in ansambul sau.
Din cate cunosc nu sunt prevederi speciale, dar insa sunt cateva facilitati acordate angajatorilor, dar evita sa beneficieze de ele.
Se asigura subvenţionarea cheltuielilor cu forţa de muncă pentru angajarea şomerilor în vârsta de peste 45 ani. Vedeti legea 76 din 2002 actualizata.