Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot angaja someri?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot angaja someri?

buna ziua ! pot angaja someri in cadrul unui srl? ce beneficii am?
Buna ziua !
Conform legii 76/2002 modificata, sunt reglementari in ceea ce priveste facilitatile acordate angajatorilor pentru incadrarea unor categorii de someri:
cei in varsta de peste 45 de ani
cei care sunt sustinatori unici ai familiei monoparentale
cei care mai au trei ani pana la pensionare
cei care locuiesc la mai mult de 50 de km de locul de munca.
Firmele care încadreaza în munca pe perioada nedeterminata someri în vârsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor încadrate din aceste categorii.
De asemenea, acesti angajatori primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta, respectiv 500 de lei, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani.
Cu stima !

beneficii sint cele aratate in cuprinsul legii nr. 76/2002.
Subventiile se acorda diferentiat, in functie de marimea intreprinderii si de statutul somerilor angajati. Astfel, vor fi subventionate, pentru o perioada de un an, jumatate din salariile noilor angajati ce provin din randul somerilor care nu si-au gasit un loc de munca in ultimele sase luni, precum si ale persoanelor care sunt unici sustinatori ai familiei, care au depasit varsta de 50 de ani sau care provin din comunitati de romi. Pentru angajarea celor care sunt in somaj de mai mult de doi ani, subventionarea se acorda pentru o perioada de doi ani.