Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comunicarea prin afisare a procesului verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comunicarea prin afisare a procesului verbal de contraventie

exact acum 6 luni am primit instiintarea aceea de amenta pentru parcara neregulamentara, prinsa la stergatoarea pt parbriz. nu am platit in 48 de ore am asteptat pv. exact in ultima zi a celor 6 luni (care daca treceau se anula pv) am gasit lipit cu scoci pe tot geamul de la usa de intrare in bloc, procesul verbal, cu poza masinii pe locul unde era parcata neregulamentar, cu numele meu la vedere, iar alaturi un proces verbal de afisare a prezentului act pe usa de intrare in bloc semnata cu martor.

e frumos sa restutui chitanta cu care fac dovada platii amenzii, lipita cu banda adeziva si semnata cu martor pe usa primariei?
lipirea pe usa este procedura legala a comunicarii prin afisare. este o procedura legala chiar daca nu este cea mai "eleganta".
dar, daca procesul vb de afisare este semnat de un martor fara date de indentificare prodedura de comunicare este corecta?
Sunt in aceeasi situatie, si spre surprinderea mea am constatat ca in notificarea trimisa primariei se regaseste procesul verbal semnat de martor in care sunt trecute si datele de identificare( cele care lipsesc pe pv afisat la domiciliu) si asta nu pe unul, ci pe toate, eu fiind detinatorul unui numar de 10 asemenea pv si mai urmeaza....!