Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... studiu de caz privind falsul in inscrisuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

studiu de caz privind falsul in inscrisuri

De unde as putea lua un studiu de caz privind falsul in inscrisuri?
Nu cred ca veti gasi un astfel de studiu "de-a gata". Si cele pe care e posibil sa le gasiti,s-ar putea sa nu corespunda cerintelor. Cel mai indicat ar fi sa incepeti dvs. sa faceti studiul.
Cateva idei:

Consideratii generale privind infractiunile de fals in inscrisuri;
(aici puteti face referire la obiect juridic/material.subiect activ/pasiv,latura obiectiva/subiectiva,forme,modalitati si sanctiuni,eventual cateva aspecte procesuale).

Apoi,dupa prezentarea generala,luati pe rand fiecare infractiune de fals in inscrisuri-fals in inscisuri sub semnatura privata si falsul material in inscrisuri oficiale,prezentandu-le si analizandu-le dupa aceeasi schema: definitie,obiect,subiect,laturi s.a.m.d. si totodata sa relevati trasaturile specifice.

Eventual,ati putea sa analizati aceste infractiuni si sub aspect criminalistic si/sau jurisprudential.

Succes! ;)

multumesc:)