Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art.290
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art.290

Va rog sa-mi spuneti care sunt elementele constitutive ale infractiunii din art.290cpp.
In cazul in care documentul modificat nu s-a folosit, mai este o infractiune?
Doar in situatia in care faptuitorul falsifica un inscris sub semnatura privata prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui in orice mod si apoi foloseste inscrisul falsificat ori il incredinteaza spre folosire altei persoane, in vederea producerii de consecinte juridice se produce infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata prev. de art. 290 cod penal.
Infractiunea exista doar in conditiile in care inscrisul falsificat prin vreuna dintre modalitatrile prevazute de lege , este si folosit, simpla falsificare , fara folosire sau incredintare altei persoane in vederea folosirii, fiind irelevanta sub aspect juridic.
Multumesc pentru raspunsuri, dar m-ar interesa elementele constitutive ale infractiunii de fals.
Unde pot gasi detaliat?
elementele constituive ale infractiuni de fals le puteti gasi in orice tratat de drept penal.
imi puteti spune dupa ce timp de la producerea unei asemenea fapte mai poti fi cercetat,condamnat pentru fals si uz de fals?
Mulumesc!