Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exceptii in materia intrarii in vigoare a actelor ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exceptii in materia intrarii in vigoare a actelor administrative de autoritate

care sunt : Excepţii în materia intrării în vigoare a actelor administrative de autoritate ....macar un exemplu va rog

:(
Toate actele administrative emana de la o autoritate publica, in scopul de a produce efecte juridice. La ce exceptie va referiti? Momentul intrarii in vigoare?
da, adica un exemplu de hotarare care a intrat in vigoare dupa ce a fost publicata in monitorul oficial si nu in acel moment
Actele administrative de autoritate intra în vigoare, produc efecte juridice, de la data la care au fost publicate, în cazul celor normative, sau aduse la cunostinta celor interesati, pentru actele administrative de autoritate individuale. De la aceasta regula fac exceptie decretele emise de Presedintele României si hotarârile Guvernului, individuale, care, pentru a produce efectele pentru care au fost emise, trebuie sa fie publicate în Monitorul Oficial.
elena138, utilizator
multumesc, chiar nu intelegeam ...raman datoare
pt. o cafea, .... hotararea de numire a prefectilor