Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauze contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauze contract de munca

Buna ziua,
Vin si eu cu o intrebare, pe cat de delicata, pentru mine, pe atat de necesara.
Am activat ca si administrator pensiune, nu e numele relevant, pentru o perioada de 2 ani.
Din motive lesne de inteles, nu am fost platit cum mi se promisese, mi-am dat demisia. De un an de zile muncesc in alta parte. Acum, dupa un an, revine acel proprietar la mine cu propunerea de o noua colaborare, promisiuni si toate cele.
As dori un raspuns de specialist, daca se poate, ce fel de clauza sa inserez in contract, ma refer la bani, ca sa nu patesc la fel. Mai concret sa nu mai muncesc degeaba.
Va multumesc!

Cred ca nu m-am facut inteles. Voiam o clauza in contract vis a vis de o suma care sa zicem trebuie sa o achite in cazul in care plec din motive neimputabile mie.
Imi este clar ca daca nu o respecta nu am decat sa urmez calea justitiei, nu o sa-i dau in cap clar!:D

nistorica, utilizator
Pai treceti in contract exact valoarea reala pe care o negociati cu el la salariu sau o idee mai sigura si chiar mai stimulativa, treceti un salariu mai mic dar convingeti-l sa va dea un procent din partile sociale si astfel anual sa puteti lua dividende, raportat la cat de eficient veti fi.
george-neagu, moderator
Indiferent ce clauza introduceti puteti pati acelasi lucru, nu vad ce ar putea sa-l impiedice sa incalce si aceasta intelegere.
Pentru a rezolva astfel de litigii va puteti adresa Instantei de judecata; conflictele de munca au prioritate si sunt rezolvate destul de rapid.
Cred ca nu m-am facut inteles. Voiam o clauza in contract vis a vis de o suma care sa zicem trebuie sa o achite in cazul in care plec din motive neimputabile mie.
Imi este clar ca daca nu o respecta nu am decat sa urmez calea justitiei, nu o sa-i dau in cap clar!:D
nistorica, utilizator
O astfel de clauza nu este eficienta; angajatorul poate fabrica usor motive pentru concediere (atata timp cat va avea profit suficient ma indoiesc ca va renunta la serviciile unui bun administrator, dar daca profitul scade, in calitate de administrator va poate face responsabil si n-ati rezolvat nimic).
Cel mai indicat este sa treceti un salariu suficient de motivant in contract.
Nu pot fi introduse astfel de clauze. E ca si cum odata ce ai apucat sa fii angajat pe un post , angajatorul nu mai poate scapa de tine pana la ... pensionare.;)