avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individualde munca cu clauza de reziliere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individualde munca cu clauza de reziliere

Buna ziua,

Numele meu este Cristi, de profesie inginer si as dori sa aborez urmatoarea speta:
Urmeaza sa imi schimb serviciul iar noul angajator este de acord sa incheiem un contract individual de munca cu clauza de reziliere (din partea firmei) de 50.000 Euro. In principiu,daca se intimpla sa ma concedieze din din orice motiv, excluzand inculparea mea intr-o cauza penala care sa afecteze direct firma, societatea comerciala in cauza sau in caz de insolvabilitate a acesteia, proprietarii (pers fizice), urmeaza sa-mi achite suma respectiva in interval de 1 luna e la data concedierii.
Intrebari:
1. Este legala o astfel de clauza dpdv al legislatiei muncii?
2. Un astfel de contract trebuie incheiat la notar ?
Cu multumiri,
Cristian
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:46, 13 Ianuarie 2011
Contractul reprezinta o conventie intre parti, practic un acord intre dvs si societatea respectiva, e un contract prin care dvs prestati o activitate ipentru care sunteti remunerat. Asadar, in cazul dvs nu este necesar sa il incheiati la notar, ci dvs cu societatea respectiva.
Este perfect legala clauza respectiva.
Eu am unele dubii cu privire la valabilitatea unei astfel de clauze.

In primul rand, prin contractul individual de munca intre dvs. - pe presoana fizica - si firma X srl, nu puteti obliga la despagubiri un tert, chiar daca el este patronul lui X srl.
Iar contract de munca tripartit inca nu s-a vazut ...
O fi el contractul de munca un contract civil, insa este unul special, strict reglementat, care, macar in mare, trebuie sa se conformeze unui model legal.

Cristi, eu va recomand ca in loc de "clauza de reziliere" asa cum ne-o descrieti dvs., sa inserati in modelul de contract individual de munca, la "alte clauze",
faptul ca firma va datoreaza cu titlul de compensatie, suma de tz-shpe milioane in caz ca ....
Acest in caz ca trebuie sa il completati cu multa grija si atentie la terminologia specifica dreptului muncii, unde nu exista reziliere, dar exista foarte multe moduri in care se poate termina un contract de munca.
Exemple: demisie, incetare de comun acord, concediere din motive imputabile salariatului, concediere din motive neimputaabile, incetare de drept.
Si aveti grija si la formularea "inculpare in cauza penala care sa afecteze direct firma". Juridic, inculparea inseamna ceva extrem de precis, diferit de cercetare, invinuire, arestare, condamnare. Iara "care sa afecteze direct firma" poate sa insemne absolut orice - e dubios (si defavoabil dvs.) de vag.

Nu trebuie incheiat la notar un astfel de act (desi as vrea sa vad fata unui notar caruia i se cere sa autentifice un astfel de contract).
cdinu a scris:

Buna ziua,

Numele meu este Cristi, de profesie inginer si as dori sa aborez urmatoarea speta:
Urmeaza sa imi schimb serviciul iar noul angajator este de acord sa incheiem un contract individual de munca cu clauza de reziliere (din partea firmei) de 50.000 Euro. In principiu,daca se intimpla sa ma concedieze din din orice motiv, excluzand inculparea mea intr-o cauza penala care sa afecteze direct firma, societatea comerciala in cauza sau in caz de insolvabilitate a acesteia, proprietarii (pers fizice), urmeaza sa-mi achite suma respectiva in interval de 1 luna e la data concedierii.
Intrebari:
1. Este legala o astfel de clauza dpdv al legislatiei muncii?
2. Un astfel de contract trebuie incheiat la notar ?
Cu multumiri,
Cristian

Clauza nu este ilegala dar imi pare o clauza inutila.
Un angajator nu poate concedia un salariat decat din vina acestuia sau ca urmare a unei reorganizari din dificultati economice ( insolvabilitate).
Intrebati care ar fi un motiv de concediere prin care vi s-ar plati astfel de clauza, asa ca exemplu...... sa va faceti o parere despre viziunea lor asupra notiunii de concediere.
Incetarea CIM prin acordul partilor de exemplu NU este o concediere si deci nu veti primii banii respectivi.
Clauza respectiva trebuie sa mai cuprinda ceva, asa o contra prestatie din partea dvs., de ex. - daca demosionati in termen de 5 ani sa platiti angajatorului 50.000 EURO.
Sfatul meu aveti grije ce semnati.
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2011
adelaida_07, utilizator
Nu este legala acea clauza .. pentru ce motive se impune plata unei astfel de sume , fara ca din partea nagajtorului sa existe o similitudine si pentru angajat?
@ adelaida: bravo!
intr-un singur caz nu e inutila: daca cei jj'd mii de euro sunt agreati ca "o compensatie baneasca" de genul salariilor compensatorii in caz de concediere (orice fel de concediere, inclusiv cea imputabila, fiindca se pare ca asta vor partile)

Fireste ca atunci avem problema impozitarii si a contributiilor sociale.

Nu vad necesara o contra-prestatie...

Alte discuții în legătură

Clauza de concurenta in contractul de prestari servicii pfa jonnyjon jonnyjon Buna ziua, In contractul incheiat de mine (ca si PFA) cu un client este prezenta urmatoarea clauza: \"Executantul se obligă să nu încheie nici un ... (vezi toată discuția)
Clauza de confidentialitate la incetarea contractului de munca mihaicj mihaicj Buna ziua, As avea nevoie de un sfat pentru a sti in ce directie sa ma indrept (: Datele problemei sunt urmatoarele: - inca sunt angajat - am si o firma ... (vezi toată discuția)
Restrangerea activitatii asandra2004 asandra2004 Buna ziua! Va rog sa ma ajutat intr-o problema spinoasa. Mi s-a cerut sa concediez un angajat pentru motive ce nu tzin de persoana salariatului ca urmare a ... (vezi toată discuția)